Kapusta z grzybami i żurawiną
Kapusta z grzybami i żurawiną suszoną, to przepyszna propozycja na jedno z dań na Wigilię. Gorąco zapraszam po mój sprawdzony, super prosty przepis. Można ją śmiało zrobić wcześniej i zamrozić np. na Sylwestra.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas moczenia grzybów minimum: 6 godzin
Czas gotowania łącznie: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: około 2100 g dania
Kaloryczność kcal: 75 w 100 g dania
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 1 kg kapusty kiszonej - waga po odciśnięciu soku
- 2 szklanki zwykłej wody - 500 ml
- 50 g suszonych grzybów leśnych
- 1 duża lub 2 średnie cebule - około 250 g
- 1 spora marchewka - około 140 g
- 6 łyżek oleju roślinnego do smażenia - lub więcej
- 80 g żurawiny suszonej - cała lub pokrojona
- zioła i przyprawy: 2 listki laurowe; 4 ziarna ziela angielskiego; łyżeczka cukru; płaska łyżeczka pieprzu; po pół łyżeczki oregano i tymianku
Kapusta z grzybami i żurawiną
Zacznij od suszonych grzybów. 50 gramów suszonych grzybów, to mniej więcej dwie garście grzybków. Suszone grzyby umieść w większym naczyniu i zalej dwiema szklankami zimnej wody. Może to być miękka woda z kranu lub woda filtrowana, czy przegotowana i przestudzona.
Miskę przykryj np. talerzykiem i odstaw w suche i chłodne miejsce na 10-12 godzin, a najlepiej na całą noc. Grzyby wchłoną część wody i zmiękną. Woda zrobi się ciemna, a grzyby lekko napuchną.
Całe danie można zrobić w jednym naczyniu. Do dużego garnka z grubym dnem wlej 6 łyżek oleju roślinnego do smażenia (może być więcej). Ustaw średnią lub nieco niższą moc palnika. W garnku z nagrzanym tłuszczem umieść obrane i pokrojone drobno cebule. Podsmażaj je około 5 minut, aby się zeszkliły, ale nie zarumieniły za mocno.
Do garnka dodaj obraną i startą na dużych oczkach marchew oraz około 80 gramów suszonej w całości żurawiny (może być więcej). Jeśli masz żurawinę ciętą, to taka też się sprawdzi. Całość wymieszaj i smaż przez 10 minut (cały czas bez przykrywki). W razie potrzeby zredukuj moc palnika.
Porada: Do żurawiny można też dołożyć kilka suszonych śliwek. Kapusta wyjdzie ciemniejsza, słodsza.
Po tym czasie dodaj też grzyby razem z wodą, w której się moczyły. Dołóż również: 2 listki laurowe; 4 ziarna ziela angielskiego; łyżeczkę cukru; całkiem płaską łyżeczkę pieprzu mielonego; po pół łyżeczki oregano i tymianku.
Porady: Przed dodaniem do garnka, większe kawałki grzybków można drobniej pokroić. Zamiast oregano i tymianku możesz dać sporą szczypkę kminku. Jeśli masz grzyby leśne mrożone, to możesz je rozmrozić, posiekać i dodać do garnka (dodatkowo). Około 200 gramów wystarczy.
Do dania potrzebujesz cały kilogram odciśniętej z soku kapusty kiszonej. Sama nie płuczę kapusty, tylko lekko odciskam nadmiar wody do osobnej miski. Sprawdź jednak smak kapusty i zdecyduj, czy wolisz ją przepłukać, czy lubisz bardziej kwaśne danie. Odciśniętą kapustę kiszoną możesz jeszcze pokroić. Dodaj ją do garnka i dokładnie wymieszaj jego zawartość. Garnek przykryj przykrywką. Kapustę duś tak około godziny lub nawet dłużej. Co jakiś czas zamieszaj w garnku.
Porady: Wody z odciśniętej kapusty nie wylewam. Taka woda idealnie nadaje się do wzbogacenia smaku niektórych zup np. grzybowej z grochem.
Kapusta z grzybami i żurawiną może być podgrzewana nawet kilka razy. Po podgrzaniu smakuje jeszcze lepiej. Jeśli chcesz, by była bardziej mokra, to możesz do niej wlać trochę wytrawnego, czerwonego wina (trzeba ją potem jeszcze gotować bez przykrywki przez minimum 10 minut). Kapustę można po przestudzeniu mrozić. W zamrażarce poleży śmiało trzy miesiące.
Smacznego.