Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Kapusta z grzybami i żurawiną

Kapusta z grzybami i żurawiną

Kapusta z grzybami i żurawiną suszoną, to przepyszna propozycja na jedno z dań na Wigilię. Gorąco zapraszam po mój sprawdzony, super prosty przepis. Można ją śmiało zrobić wcześniej i zamrozić np. na Sylwestra. 

Czas przygotowania: 20 minut
Czas moczenia grzybów minimum: 6 godzin
Czas gotowania łącznie: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: około 2100 g dania

Kaloryczność kcal: 75 w 100 g dania [ więcej ]
Dieta: wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 1 kg kapusty kiszonej - waga po odciśnięciu soku
  • 2 szklanki zwykłej wody - 500 ml
  • 50 g suszonych grzybów leśnych
  • 1 duża lub 2 średnie cebule - około 250 g
  • 1 spora marchewka - około 140 g
  • 6 łyżek oleju roślinnego do smażenia - lub więcej
  • 80 g żurawiny suszonej - cała lub pokrojona
  • zioła i przyprawy: 2 listki laurowe; 4 ziarna ziela angielskiego; łyżeczka cukru; płaska łyżeczka pieprzu; po pół łyżeczki oregano i tymianku

Kapusta z grzybami i żurawiną
Kapusta z grzybami i żurawiną, 1

Krok 1: Namocz grzyby

Zacznij od suszonych grzybów. 50 gramów suszonych grzybów, to mniej więcej dwie garście grzybków. Suszone grzyby umieść w większym naczyniu i zalej dwiema szklankami zimnej wody. Może to być miękka woda z kranu lub woda filtrowana, czy przegotowana i przestudzona. 

Miskę przykryj np. talerzykiem i odstaw w suche i chłodne miejsce na 10-12 godzin, a najlepiej na całą noc. Grzyby wchłoną część wody i zmiękną. Woda zrobi się ciemna, a grzyby lekko napuchną.

Namocz grzyby

Krok 2: Podsmaż cebulę

Całe danie można zrobić w jednym naczyniu. Do dużego garnka z grubym dnem wlej 6 łyżek oleju roślinnego do smażenia (może być więcej). Ustaw średnią lub nieco niższą moc palnika. W garnku z nagrzanym tłuszczem umieść obrane i pokrojone drobno cebule. Podsmażaj je około 5 minut, aby się zeszkliły, ale nie zarumieniły za mocno. 

Podsmaż cebulę

Krok 3: Dodaj marchew i żurawinę

Do garnka dodaj obraną i startą na dużych oczkach marchew oraz około 80 gramów suszonej w całości żurawiny (może być więcej). Jeśli masz żurawinę ciętą, to taka też się sprawdzi. Całość wymieszaj i smaż przez 10 minut (cały czas bez przykrywki). W razie potrzeby zredukuj moc palnika. 

Porada: Do żurawiny można też dołożyć kilka suszonych śliwek. Kapusta wyjdzie ciemniejsza, słodsza. 

Dodaj marchew i żurawinę

Krok 4: Dołóż grzyby i przyprawy

Po tym czasie dodaj też grzyby razem z wodą, w której się moczyły. Dołóż również: 2 listki laurowe; 4 ziarna ziela angielskiego; łyżeczkę cukru; całkiem płaską łyżeczkę pieprzu mielonego; po pół łyżeczki oregano i tymianku. 

Porady: Przed dodaniem do garnka, większe kawałki grzybków można drobniej pokroić. Zamiast oregano i tymianku możesz dać sporą szczypkę kminku. Jeśli masz grzyby leśne mrożone, to możesz je rozmrozić, posiekać i dodać do garnka (dodatkowo). Około 200 gramów wystarczy. 

Dołóż grzyby i przyprawy

Krok 5: Dodaj kapustę i duś

Do dania potrzebujesz cały kilogram odciśniętej z soku kapusty kiszonej. Sama nie płuczę kapusty, tylko lekko odciskam nadmiar wody do osobnej miski. Sprawdź jednak smak kapusty i zdecyduj, czy wolisz ją przepłukać, czy lubisz bardziej kwaśne danie. Odciśniętą kapustę kiszoną możesz jeszcze pokroić. Dodaj ją do garnka i dokładnie wymieszaj jego zawartość. Garnek przykryj przykrywką. Kapustę duś tak około godziny lub nawet dłużej. Co jakiś czas zamieszaj w garnku. 

Porady: Wody z odciśniętej kapusty nie wylewam. Taka woda idealnie nadaje się do wzbogacenia smaku niektórych zup np. grzybowej z grochem. 

Dodaj kapustę i duś

Kapusta z grzybami i żurawiną, 7

Kapusta z grzybami i żurawiną, 8

Kapusta z grzybami i żurawiną może być podgrzewana nawet kilka razy. Po podgrzaniu smakuje jeszcze lepiej. Jeśli chcesz, by była bardziej mokra, to możesz do niej wlać trochę wytrawnego, czerwonego wina (trzeba ją potem jeszcze gotować bez przykrywki przez minimum 10 minut). Kapustę można po przestudzeniu mrozić. W zamrażarce poleży śmiało trzy miesiące. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (136 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Kapusta z grzybami i żurawiną

Kiedy zbliżają się święta, nasze myśli nieodparcie kierują się ku tradycji. Ta magiczna atmosfera sprzyja powrotowi do korzeni, do potraw, które budują most między przeszłością a teraźniejszością, nadając celebracji głębi oraz autentyzmu. Jednym z takich tradycyjnych, a zarazem niezwykle ciekawych dań, które przywodzą na myśl wigilijny stół, jest kiszona kapusta z grzybami i suszoną żurawiną – danie, którego prostota wykonania idzie w parze z bogactwem smaku. Niech nie zwiedzie Cię skromność składników, bowiem każde danie stanowi esencję kulinarnej filozofii regionu, w którym się narodziło. Kiszona kapusta dostarcza świeżego, lekko kwaskowego akcentu, będąc przy tym bogatym w witaminę C i probiotyki, które są tak ważne dla naszego organizmu w zimowe miesiące. Grzyby, zazwyczaj zbierane latem i jesienią, a potem starannie suszone, wprowadzają do potrawy głęboki, ziemisty aromat, który doskonale kontrastuje z kwasowością kapusty. Są one sercem dania, jego duszą – to właśnie wokół grzybów składników konstruuje się prawdziwy smak wigilijnego obiadu. Kiszona kapusta z grzybami i żurawiną suszoną jest pyszna, lekko słodka. Suszone żurawiny przełamują ten duet dzięki swojej subtelnej słodyczy i delikatnej, owocowej kwasowości. Dodają one wigilijnej kapuście nuty świeżości i lekkości, a także pięknego, czerwonego akcentu kolorystycznego, który niewątpliwie dodaje daniu świątecznego charakteru. Ta pyszna kapusta z grzybami i suszoną żurawiną może być szykowana wcześniej i mrożona.  Całość sprawia, że te pozornie proste składniki, skomponowane razem, tworzą potrawę złożoną, wielowarstwową, która z każdym kęsem opowiada inną historię – historię lasu, ziemi, chłodnych, kiszonkowych piwniczek i słodko-gorzkiej pracy, jaką wkładają domownicy w przygotowania do najbardziej magicznego czasu w roku. Wygoda przygotowania tego dania stanowi kolejną z jego zalet. Jest to potrawa, którą można przygotować wcześniej, pozwalając aby smaki się połączyły i dojrzały, zaś w dniu Wigilii jedynie delikatnie podgrzewając i serwując na stół. Kiszona kapusta z grzybami i suszoną żurawiną to danie, które wiąże pokolenia, opowiadając o dawnych czasach, kultywując tradycję, jednocześnie zaś zostawiając przestrzeń na indywidualny akcent każdego, kto przyjmuje pałeczkę kulinarnego dziedzictwa. Częstując się tym daniem, dzielimy się nie tylko posiłkiem, ale również wspólnotą, nostalgicznie odwołując się do tych, którzy kiedyś zasiedli do stołu w blasku świec i gwiazd betlejemskich. Domowa kapusta z grzybami i żurawiną suszoną posmakuje wszystkim. Można tu dodać jeszcze więcej grzybów oraz suszone śliwki. Kapusta wigilijna z grzybami i żurawiną poleca się na Święta i na Sylwestra. Świetnym przepisem jest też tradycyjna kujawska zupa Kwas gotowana z sokiem z kiszonej kapusty. W sezonie bardzo dobrym pomysłem są dodatki, czyli np. warzywa z grilla. Świetne i super proste są tez leśne grzyby w śmietanie