Babka cytrynowa na oleju
Babka cytrynowa na oleju to przepis, który zmieni Twoje podejście do domowych wypieków, łącząc prostotę wykonania z cytrynowym smakiem. Pozwól, by Twój dom wypełni się zapachem tej wielkanocnej babki.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Liczba porcji: około 780 g babki
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
460 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 1 szklanka mąki pszennej np. tortowej - 160 g
- 2 saszetki budyniu śmietankowego bez cukru - 2 x 40 g
- 150 g cukru drobnego - około pół szklanki
- 200 ml oleju roślinnego np. rzepakowego - 4/5 szklanki
- 4 duże lub 5 małych jajek - do 250 g po rozbiciu
- skórka otarta z dużej cytryny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia - do 5 g
- 1/3 łyżeczki aromatu cytrynowego - można pominąć
Babka cytrynowa na oleju
Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa lub nieco niższa półka w piekarniku; temperatura: 175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10 stopni mniej. Forma z kominem o pojemności minimum1500 ml.
Do osobnej miski przesiej razem jedną szklankę mąki pszennej tortowej (160 gramów) oraz dwie saszetki budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru (jedna saszetka takiego budyniu waży zazwyczaj 40 gramów) i jedną łyżeczkę proszku do pieczenia. Możesz też mąkę z budyniami proszkiem wymieszać dokładnie przy pomocy rózgi kuchennej.
Porady: Zwróć uwagę na skład budyniu. Kupuj tylko taki, który składa się ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzanej albo z ich mieszanki. Nie kupuj proszku budyniowego z mąką pszenną, bo tę dodajemy już do ciasta osobo. Jeśli chcesz dodać budynie z cukrem, to do jajek wsypujesz o 40-50 gramów mniej cukru. Proszek budyniowy możesz też zastąpić klasyczną skrobią ziemniaczaną. Dajesz wówczas 80 gramów skrobi plus kilka kropel ulubionego aromatu do ciast, np. waniliowego.
Do większego, szklanego lub metalowego naczynia wsyp około pół szklanki drobnego cukru, czyli 150 gramów (może być troszkę mniej lub więcej). Wbij cztery duże lub pięć bardzo małych jajek (jajka trzymane w temperaturze pokojowej). Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Zmniejsz obroty miksera do średnich. Do puchu jajecznego wlewaj powoli olej. Po wlaniu 200 ml oleju możesz wyłączyć mikser.
Do misy ze słodkim puchem jajecznym dodaj mieszankę składników sypkich oraz skórkę otartą z jednej, dużej cytryny i 1/3 łyżeczki aromatu cytrynowego (ew. pomarańczowego). Całość mieszaj delikatnie szpatułką, aż ciasto zrobi się jednolite. Osoby wprawione mogą użyć miksera na najniższych oborach (miksujemy ciasto tylko chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza). Ciasto nie powinno być bardzo gęste. Wyjdzie raczej luźniejsze.
Foremkę bardzo dokładnie wysmaruj od środka olejem lub miękkim masłem. Staraj się dotrzeć do każdego zakamarka. Posmaruj też komin formy. Wsyp mąkę lub bułkę tartą. Obtocz nią cały środek, a nadmiar wysyp. Do upieczenia babki najlepsza będzie forma z kominem o pojemności około 1500 - 2000 ml.
Ciasto wyłóż równomiernie do foremki.
Formę z babką umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz nieco niższą niż środkową półkę. Ciasto piecz około 45 minut (krócej lub dłużej). Po około 40 minutach pieczenia sprawdź przy pomocy drewnianego patyczka, czy babka cytrynowa na oleju jest już gotowa. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, to możesz śmiało wyłączyć piekarnik. Nie obawiaj się, że babka się nie dopiekła i staraj się nie wydłużać za mocno czasu pieczenia. Ciasto pieczone za długo może się przesuszyć i nie będzie już tak wilgotne. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach otwórz drzwi i wyjmij babkę z pieca. Po lekkim przestudzeniu (10 minut) wyjmij babkę z formy i przełóż np. na kratkę do studzenia wypieków.
Porada: Formę z babką umieszczasz w piekarniku na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z wypiekiem znajdowała się mniej więcej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek).
Przestudzoną babkę oprósz cukrem pudrem lub udekoruj lukrem oraz np. czekoladowymi jajeczkami w cukrowej skorupce z kwiatami gipsówki.
Aby zrobić lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny, z pomarańczy lub nawet zwykłą wodę. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Całość rozcieraj, aż lukier zrobi się idealnie gładki. Dekoracje jadalne układasz na lukrze jeszcze zanim ten całkiem zastygnie.
Upieczoną i przestudzoną babkę (również z lukrem) zawiń luźno w papier śniadaniowy i trzymaj w torbie spożywczej w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Babka cytrynowa na oleju zachowa świeżość przynajmniej przez trzy dni.
Smacznego.