Oponki serowe
Zapraszam po pyszne oponki serowe, czyli pączki z twarogiem z dziurką. Przepis pochodzi jeszcze ze starego notatnika mojej kochanej Babci. Jest to zdecydowanie najlepszy, sprawdzony przepis na oponki jaki znam.
- najprostszy przepis
- idealne proporcje składników
- oponki, które zawsze wychodzą
Moja Babcia używała domowego twarogu, który ucierała w misce. Do tego jeszcze świeża, żółta śmietanka zebrana z mleka. Ja oponki serowe robię z dobrego sera z wiaderka i kwaśnej śmietany. Wychodzą identyczne jak u Babci.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas smażenia: 30 minut
Liczba porcji: 56 oponek średnicy 7 cm
Kaloryczność kcal: 75 w 1 oponce
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 600 g twarogu mielonego z wiaderka
- 500 g mąki pszennej tortowej
- 4 żółtka średnich jajek - około 75-80 g łącznie
- 1/3 szklanki drobnego cukru - około 100 g
- 3 łyżki kwaśnej śmietany 18% - około 90 g łącznie
- po łyżeczce sody i proszku do pieczenia
- łyżka spirytusu, wódki lub octu
- dodatkowo: 500-700 ml oleju do smażenia; cukier puder do oprószenia oponek
Oponki serowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka, twaróg i śmietanę wyjmij wcześniej z lodówki. Powinny osiągnąć temperaturę pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja (oponki mogą też chłonąć mniej lub więcej tłuszczu). Podczas liczenia kaloryczności oponek serowych nie uwzględniłam posypki w postaci cukru pudru. Z podanej ilości składników otrzymałam 56 oponek serowych o średnicy około 7 cm po usmażeniu.
Do zrobienia oponek potrzebujesz jeszcze: duża drewniana deska lub stolnica, kilka łyżek mąki do podsypywania ciasta, wałek, wykrawaczki o średnicy około 5-6 cm i 2 cm; dobrej jakości szerszy garnek z grubym dnem lub głębszą patelnię; około 500-700 ml oleju roślinnego do smażenia; metalowy cedzak lub szczypce do łowienia oponek; ręcznik papierowy do odcedzania ewentualnego nadmiaru tłuszczu; cukier puder do oprószenia oponek.
Oponki przepis
W misce umieść 600 gramów twarogu mielonego (najlepiej półtłusty, gęsty) oraz trzy łyżki śmietany kwaśnej 18 %, czyli około 90 gramów śmietany. Sprawdzi się też śmietana 12 %.
W mniejszej misce umieść cztery żółtka średnich jajek, czyli do 80 gramów żółtek oraz 100 gramów cukru drobnego lub też cukru pudru. Białka warto wykorzystać do zrobienia blatów pod tort bezowy. Żółtka z cukrem ucieraj przez kilka minut na jasny puch. Najlepszy będzie do tego mikser. Do twarogu ze śmietaną wlej słodki puch z żółtek i cukru.
Porada: Część zwykłego cukru można zamienić na cukier wanilinowy lub domowy cukier waniliowy. Sprawdzi się też erytrol.
Możesz wymieszać lub zmiksować razem twaróg, śmietanę i żółtka z cukrem. Na koniec do miski wsyp też całe 500 gramów mąki pszennej tortowej oraz po łyżeczce sody oczyszczonej i proszku do pieczenia. Całość mieszaj, aż wszystkie składniki się połączą. Ciasto będzie gęste i klejące. Ja mieszam je dłonią. Na koniec dodaj jeszcze łyżkę spirytusu (ewentualnie wódki, octu lub soku z cytryny) i raz jeszcze zamieszaj ciasto.
Porada: Mąkę z proszkiem i sodą można wymieszać wcześniej razem w osobnym naczyniu, np. przy pomocy rózgi kuchennej.
Przygotuj sobie średniej wielości garnek lub szerszą i głębszą patelnię. Wlej do niego około 500-700 ml świeżego oleju roślinnego o wysokiej temperaturze dymienia. Zacznij nagrzewać olej. Ustaw średnią moc palnika i cierpliwie czekaj, aż garnek z olejem nagrzeje się do temperatury nie wyższej niż 175 stopni. Jeśli masz termometr cukierniczy, to gorąco polecam go użyć. Jeśli nie masz termometru, to koniecznie uzbrój się w cierpliwość i podgrzewaj olej na średniej mocy palnika przez kilka lub nawet kilkanaście minut. Olej będzie idealnie gorący, jeśli kawałek ciasta "rzucony" do oleju od razu wypłynie i zacznie się mocno smażyć. Ciasto może już ładnie skwierczeć przy temperaturze 140 stopni, wiec nie tak łatwo jest zorientować się w temperaturze. Warto więc poczekać trochę dłużej lub zaopatrzyć się w termometr, który może się w przyszłości przydać przy smażeniu pączków lub faworków.
Stolnicę lub dużą drewnianą deskę oprósz mąką. Ciasto na oponki umieść na desce i podziel na kilka części. Jeden kawałek rozwałkuj na grubość około 1-1,5 cm. Wykrawaczką do ciastek o średnicy około 6 cm wycinaj koła (możesz też użyć szklanki) Mniejszą wykrawaczką wycinaj środek (można użyć małego kieliszka).
Gotową serię oponek kładź na dobrze nagrzany olej. Po około 40 sekundach oponki powinny być już rumiane od spodu. Powinny też sporo urosnąć. Przy pomocy szczypiec przewróć je na drugą stronę i smaż około 30 sekund. Jeśli oponki za szybko się rumienią zmniejsz moc palnika.
Smażenie oponek serowych
Smażąc kolejne serie szykuj ciasto pod następne oponki. Na początek warto przygotować sobie kilka serii oponek, ponieważ smaży się je błyskawicznie. Pamiętaj o podsypywaniu mąką ciasta przed wałkowaniem. Ciasto jest bowiem lepiące. Swoje oponki po wyjęciu z garnka układałam na ręczniku papierowym. Możesz też smażyć jednocześnie oponki wraz z kółeczkami, które wycinasz ze środka. Polecam też wycinać same krążki i smażyć okrągłe pączki. Tym razem wyszło mi łącznie równo 56 oponek serowych.
Przestudzone oponki oprósz cukrem pudrem lub oblej domowym lukrem.