Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Nalewka z mięty

Nalewka z mięty

Domowa nalewka z mięty jest nie tylko piękna, ale i bardzo smaczna i orzeźwiająca. Przepis na nią jest super prosty i każdy sobie z nim poradzi. Gorąco zachęcam!

- tylko 4 składniki
- ziołowa nalewka na spirytusie
- gotowa do picia od razu po zrobieniu

Czas przygotowania: 4 dni
Liczba porcji: 1200 ml nalewki

Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 600 ml spirytusu rektyfikowanego 95 %
  • 70 g świeżych łodyg mięty - 1 bardzo duża doniczka
  • 2 szklanki wody - 500 ml
  • 300 g cukru lub syropu z agawy

Nalewka miętowa

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Na podaną ilość składników polecam użyć większy słój o pojemności minimum 2 litrów. Pod koniec powstało mi około 1200 ml nalewki miętowej. 

Nalewka z mięty to jedna z piękniejszych i ciekawiej prezentujących się nalewek. Polecam podawać ją schłodzoną lub nawet z dodatkiem kostek lodu. Wspaniale smakuje do ciast, tortów oraz babeczek i tart. Można ją rozcieńczać z wodą sodową lub też dolewać do lemoniady i podawać jako lekki drink. Nalewka miętowa ma też właściwości zdrowotne. Działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i uspokajająco. 

Nalewka z mięty, 1

Nalewka z mięty, 2

Nalewka z mięty

Aby uzyskać około 1200 ml bardzo esencjonalnej nalewki z mięty, potrzebujesz sporo gałązek mięty. Swoją miętę zebrałam z ogródka. Wymieszałam odmianę mięty pieprzowej z miętą cytrynową. Wszystkie gałązki mięty ważyły razem około 70 gramów. Intensywnie zielony kolor nalewki wychodzi wtedy, gdy użyjemy jak najwięcej młodych listków. Polecam głownie miętę pieprzową. Z doświadczenia wiem, że mięta z ogrodu jest mocniejsza niż ta ze sklepu. 

Porada: Można też użyć tej samej ilości mięty suszonej. Kolor nalewki będzie jednak dość blady a proces maceracji powinien trwać 5-7 dni. 

Nalewka z mięty, 3

Gałązki mięty bardzo dokładnie umyj pod prysznicem z zimnej wody. Używam mięty z ogrodu, więc każdą gałązkę myję oddzielnie. Umyte i lekko osuszone z nadmiaru wody gałązki mięty przetnij na pół i przełóż do dużego i czystego słoja. Ja używam uniwersalnego słoja, w którym szykuję większość nalewek. To słój o pojemności 3,8 l. Możesz śmiało użyć znacznie mniejszego słoika, do 2 litrów pojemności. Miętę zalej dobrej jakości spirytusem rektyfikowanym 95 %. Potrzebujesz 600 ml spirytusu. Polecam lekko docisnąć całą miętę do dna słoika z alkoholem. 

Porada: Mięty nie zalewamy wódką, ponieważ ma ona za słabą moc. Nalewki ziołowe poddajemy maceracji wyłącznie na spirytusie. Jeśli chcesz jednak użyć wódki, to na podaną ilość mięty daj jeden litr wódki. Otrzymasz wówczas wódkę/likier miętowy. Taki likier będzie miał też znacznie delikatniejszy kolor. 
Nalewka z mięty, 4

Po zalaniu mięty spirytusem zamknij lub zakręć słój i odstaw w ciemne miejsce. Możesz go odłożyć do szafki lub też okryć np. ręcznikiem, by uchronić naczynie przed słońcem. Nie stawiamy nalewki na parapecie. Mięta w spirytusie może tak stać od jednej doby do tygodnia a nawet dłużej. Warto czasem zakołysać zawartością słoika. Już po jednym dniu gałązki zrobią się sztywne a mięta puści sok i kolor. 

Zazwyczaj nie trzymam mięty w spirytusie dłużej niż 2-3 dni. Jeśli jednak Twoja mięta nie pościła ładnie soku, to daj jej jeszcze parę dni. 
Nalewka z mięty, 5

Po kilku dniach ostrożnie wyjmij gałązki mięty. Można je wyrzucić, jednak ja wolę zalać je przegotowana i dość ciepłą wodą o temperaturze do 60 stopni. Przekładam zatem całą miętę do naczynia i zalewam dwiema szklankami wody - 500 ml. Całość mieszam i po chwili odcedzam zieloną wodę a gałązki z listami wyrzucam. 
Nalewka z mięty, 6

Po całkowitym przestudzeniu zielonej wody przelewam ją do naczynia ze spirytusem i wsypuję 300 gramów cukru. Całość mieszam i ponownie zamykam. Kilka razy dziennie mieszam zawartość słoika, by cukier szybciej rozpuścił się w nalewce. Jeśli użyty był cukier drobny, to po dwóch dniach powinien być już całkowicie rozpuszczony. W razie potrzeby poczekaj jeszcze 1-2 dni. Nawleka w trakcie rozpuszczania się cukru może być lekko mętna. Nie trzeba się tym przejmować, ponieważ po całkowitym rozpuszczeniu cukru i filtracji zrobi się klarowna.

Porada: Można też znacznie przyspieszyć cały proces i pominąć moczenie gałązek mięty w wodzie. Wówczas gałązki wyrzucasz a zielony spirytus zalewasz przestudzonym syropem (500 ml wody gotujesz z 300 gramami cukru, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru). Uwaga - syrop nie może być gorący. 

Porada: Jeśli używasz syropu z agawy (250-300 gramów), to wystarczy wymieszać go z wodą i wlać do nalewki. 
Nalewka z mięty, 7

Gotową nalewkę miętową zawsze filtruję, by zebrać kawałki listków i gałązek mięty (wcześniej wcale się tym nie przejmuję). 

Czego najlepiej użyć? Bardzo dobre do filtrowania nalewek są jednorazowe filtry przelewowe do kawy (tylko te starej generacji, ponieważ aktualnie produkuje się coraz gęstsze sploty i używanie papierowych filtrów bywa problematyczne). Sama gaza może nie być wystarczająca, chyba, że użyjesz kilku warstw gazy/tetry. Sama używam czystych ściereczek muślinowych złożonych na pół, które służą mi wyłącznie do filtracji nalewek. Ściereczki muślinowe używane są głównie w kosmetyce (oczyszczanie twarzy). Według mnie są idealne do filtrowania nalewek :)

Po prawidłowym i dokładnym przefiltrowaniu Twoja nalewka z mięty będzie idealnie klarowna. Możesz ją przelać do kilku mniejszych butelek lub słoików. Nalewka ta nie musi leżakować. Można ją pić od razu po przefiltrowaniu. 

Nalewka z mięty, 8

Nalewka z mięty, 9

Z gotowej nalewki miętowej można bardzo szybko przygotować lekkiego drinka. Wystarczy szklankę wypełnić do połowy kruszonym lodem i uzupełnić nalewką. Na koniec wlać trochę świeżo wyciskanego soku z cytryny i ewentualnie dosłodzić. 

Jaka jest Wasza ulubiona nalewka?

Sprawdź też mój przepis nalewka z jeżyn oraz nalewka z winogron.

Smacznego!
Średnia 4.8 / 5 (1387 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Nalewka z mięty

Domowa nalewka miętowa to nie tylko niesamowicie piękna nalewka. Ma ona super orzeźwiający smak i zapach świeżej mięty. Taka nalewka z mięty nie wymaga długiego leżakowania i można ją pić praktycznie zaraz po przefiltrowaniu i przelaniu do butelek. Nalewka z mięty smakuje rewelacyjnie zarówno podana w temperaturze pokojowej, jak i po schłodzeniu. Można do niej dodać kostki lodu lub plasterek cytryny i podawać, jako alkohol do deserów. Nalewka z mięty smakuje świetnie podana do każdego ciasta. Częstowana latem daje uczucie chłodu i orzeźwienia. Nalewka z mięty, czyli miętówka ma też dużo właściwości zdrowotnych. Bardzo dobrze wspomaga układ trawienny i ma działanie bakteriobójcze, więc pomaga zwalczyć niewielkie infekcje. Dodatkowo działa lekko rozkurczowo i redukuje wzdęcia. Niektórzy uważają, że mięta działa trochę jak melisa. Uspakaja i sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani. Z całą pewnością działa tak w połączeniu z wysokoprocentowym alkoholem :) Nalewka z mięty wygląda bardzo atrakcyjnie, więc będzie też świetnym pomysłem na prezent. A jeśli oczekujesz gości, to z pewnością zrobi na nich ogromne wrażenie. Niewiele osób bowiem wie, że można samodzielnie zrobić nalewkę miętową w domu. Bardzo smaczna jest też nalewka ze śliwek węgierek. Można ją szykować nawet z korą cynamonu. 

Nalewka miętowa

Aby nalewka miętowa była nalewką należy do jej zrobienia użyć dobrej jakości spirytusu. Jeśli bowiem zdecydujesz się na wódkę, to nie powstanie Ci nalewka a wódka miętowa, która jest znacznie delikatniejsza od nalewki i nie ma tylko delikatnie zielony kolor. Można ją też nazwać likierem miętowym. Wówczas na jedną doniczkę mięty dajesz litr wódki oraz minimum 200 gramów cukru lub syropu z agawy. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że do maceracji ziół zawsze używamy spirytusu. Ta zasada nie obowiązuje już przy owocach, ale przy ziołach już tak. Co zrobić aby nalewka miętowa miała piękny, intensywnie zielony kolor? Bardzo ważne jest to, by użyć dobrego spirytusu. Niezwykle ważna jest sama mięta. Najlepsza będzie ta hodowana w ogródku. Im więcej młodych listków zostanie użytych, tym więcej intensywnej zieleni idzie do nalewki. Ważna jest też użyta odmiana. Najlepsza jest mięta pieprzowa oraz cytrynowa a już najlepiej miks różnych odmian mięty. Po zalaniu naczynia spirytusem nie należy go też trzymać na słońcu. Można więc okryć czymś słoik lub też trzymać w szafce. Nie polecam też dodawać do nalewki soku z cytryny, ponieważ nalewka blednie i traci ładną barwę. Zapraszam też po inne moje przepisy na domowe nalewki. Nalewka z pigwy jest przepyszna. Tak samo jak nalewka wiśniowa lub nalewka z malin. Zapraszam.