Kapusta na ciepło z rydzami
Bardzo uniwersalny przepis na kapustę na ciepło z rydzami.
- Można ją jeść jako samodzielne danie
- Użyć jako farszu na ciasto na pierogi
- Podawać do obiadu np. do kotletów schabowych - schabowe
Rydze można zamrozić jesienią i wykorzystać do tego dania w dowolnym momencie.. nawet do zrobienia kapusty na Wigilię, czy też do Świątecznych pierogów. Rydze można zastąpić również innymi grzybami leśnymi oraz pieczarkami.
Jadacie rydze? ;-)
Czas przygotowania: 25 minut
Czas duszenia: 1 godzina 5 minut
Liczba porcji: ponad 1 kg
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 700 g kapusty kiszonej
- 400 g rydzy
- 1 średnia cebula cukrowa
- 2 x 5 łyżek oleju np. z pestek winogron
- łyżka cukru
- łyżeczka pieprzu
- pół szklanki wody
Kapusta z rydzami
Kapustę kiszoną przełóż do dużej miski. Przepłucz ją 1-2 razy (w zależności od tego czy jest bardzo kwaśna) i bardzo dobrze odciśnij z soku. Jeśli planujesz wykorzystać ten przepis do zrobienia pierogów dodatkowo poszatkuj drobno kapustę.
Rydze świeże dobrze umyj i oczyść. Następnie dokładnie osusz ręcznikiem papierowym i pokrój w cienkie plasterki. Tutaj tak samo jak z kapustą - pokrój je drobniej jeśli planujesz farsz do pierogów. Rydze mrożone należy wyjąć wcześniej z zamrażarki i pozwolić im się naturalnie rozmrozić. Odlać glazurę i osuszyć.
Na dużą patelnię lub wok wylej połowę oleju - 5 łyżek. Dodaj poszatkowaną drobno cebulę oraz grzyby. Całość podsmażaj na średniej mocy palnika przez 20 minut. Dodaj kapustę, resztę oleju oraz pieprz i dobrze wszystko wymieszaj. Podsmażaj kolejne 20 minut. Następnie wlej pół szklanki wody oraz dodaj cukier. Zamieszaj, przykryj przykrywką i duś kapustę przez 20-30 minut - do miękkości kapusty.
Ja dodatkowo nie dosalam kapusty na ciepło. Jest to jednak kwestia gustu i upodobań smakowych.
Bardzo gorąco polecam też przepis na tradycyjne uszka z grzybami do barszczyku :)
Smacznego.