Jak wyhodować zakwas żytni do pieczenia chleba

Jak wyhodować zakwas żytni do pieczenia chleba

Zrobienie zakwasu do wypieku chleba jest bardzo proste. Wystarczy mieć:odpowiednią mąkę, wodę, odrobinę cierpliwości i czasu :-)

Czas przygotowania: 7 dni
Ilość porcji: 1 zakwas

Składniki:
  • mąka żytnia
  • woda
  • cukier

Co to jest zakwas żytni?
W procesie fermentacji mąki z wodą rozwijają się bakterie i dzikie drożdże. Buzująca mieszanina o specyficznym, lekko kwaśnym zapachu, po odpowiednim czasie służy jako najważniejszy dodatek do wypieku pieczywa. To dzięki zakwasowi chleb rośnie.

Jaki typ mąki żytniej?
Na samym początku należy zdecydować jaką mąkę żytnią wybrać. Do zrobienia zakwasu żytniego polecam użyć mąki z dużą ilością składników mineralnych. Im wyższy typ i ciemniejsza barwa, tym lepsza mąka.

Mąka żytnia do zakwasu kolejności od najlepszej:
- typ 3000 - mąka żytnia z pełnego przemiału
- typ 2000 - mąka żytnia razowa
- typ 1850 - mąka żytnia starogardzka
- typ 800, 950, 1400 - mąka żytnia sitkowa

Z poniższych typów również można zrobić zakwas. Wówczas na samym początku należy do mąki z wodą dodać również łyżeczkę cukru.
- typ 650, 750 - mąka żytnia pytlowa
- typ 580 - mąka żytnia jasna

Jakiej wody użyć?
Najlepsza będzie przegotowana, wystudzona woda. Optymalna temperatura to 20-30 stopni.

W czym robić zakwas?
Dla mnie najwygodniejszy jest czysty, suchy i duży słoik. Do tego obowiązkowo gaza lub kawałek ręcznika papierowego i gumka recepturka :-) Słoika nie można zakręcać, dlatego też najlepiej jest po dokarmieniu nałożyć gazę i unieruchomić ją gumką. Zakwas utrzyma wówczas stałą temperaturę oraz odpowiednią ilość powietrza. Gaza zabezpiecza również przed dostaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz.

Gdzie trzymać zakwas?
- Zimą najlepiej w pustym piekarniku lub obok kaloryfera. Ja po dokarmieniu zakwasu, nagrzewam piekarnik do temperatury 35 stopni i umieszczam w piecu słoik. Temperatura w piekarniku lekko spada, jednak ciepło będzie jeszcze bardzo długo.
- Latem w spiżarce lub dowolnej szafce kuchennej.

Zakwas krok po kroku:
- Pierwszego dnia rano
do słoika wsyp 3 pełne łyżki mąki oraz wlej 4 łyżki wody. Zamieszaj całość drewnianą łyżką lub patyczkiem do szaszłyków. Zakryj gazą lub kawałkiem ręcznika papierowego + gumka recepturka i odstaw w ciepłe i zacienione miejsce. Wieczorem wystarczy zamieszać papkę.
- Następnego dnia dokarm zakwas 3 łyżkami mąki i 2 łyżkami wody. Wieczorem już tylko zamieszaj.
- Przez kolejnych 5 dni powtarzaj dokarmianie zakwasu oraz mieszanie go wieczorem, tak jak drugiego dnia.
- Po 7-10 dniach zakwas powinien być już gotowy do pieczenia chleba :-)

Jak wyhodować zakwas żytni do pieczenia chleba, 1

Dodatkowe uwagi:
- Już po 3 dniach zakwas powinien buzować. Pojawią się pęcherzyki powietrza. Zakwas "urośnie" i będzie miał specyficzny, lekko kwaśny zapach.
- Jeśli na powierzchni naczynia wytrąci się woda, należy zmniejszyć ilość dodawanej codziennie wody, a dodać więcej mąki.
- Jeśli zauważysz pleśń - zakwas należy od razu wyrzucić.
- Co 7-10 dni warto wymienić naczynie w którym trzyma się zakwas.Wystarczy przełożyć go do nowego słoika.

Jak wyhodować zakwas żytni do pieczenia chleba, 2

Czemu zakwas "nie pracuje"?
- Jeśli używasz mąki pytlowej lub żytniej jasnej należy dodać na początku łyżeczkę cukru. Warto zakupić mąkę typu 800 lub wyższą i dalej karmić zakwas mąką z dużą ilością składników mineralnych.
- Twojemu zakwasowi może być za zimno. Umieść słoik w ciepłym pomieszczeniu np. do piekarnika nagrzanego do max. 35-40 stopni.
- Do dokarmiania zakwasu użyto za gorącej wody lub w początkowej fazie wody z kranu.
- W zakwasie rozwinęła się pleśń i należy go wyrzucić.

Czemu w moim zakwasie jest pleśń?
Pleśń może się pojawić, jeśli do naczynia z zakwasem dostały się np. fragmenty innego jedzenia, słoik nie był czysty lub też w pomieszczeniu jest wilgoć i pleśń w powietrzu. Do mieszania zakwasu używaj czystej drewnianej łyżki lub patyczka do szaszłyków.

Co zrobić z zakwasem, jeśli nie planuję piec chleba?
Być może w danym tygodniu nie planujesz wypieku chleba a nie chcesz w nieskończoność go dokarmiać :-) Wówczas słoik tak samo przykryty gazą umieść w lodówce. Zakwas może tak czekać nawet 2 tygodnie!

Udanych wypieków!

Średnia 4.8 / 5 (45 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie, Ania z AniaGotuje.pl
p.s. Nie zapomnij zrobić zdjęcia gotowej potrawy i dodać go w komentarzu pod przepisem 📷

Komentarze

Hmm może w końcu zrobimy 4 podejście do zakwasu i tym razem nam wyjdzie xD
2017-03-14 09:04
Ile zakwasu dodać do chleba z kilograma mąki / mieszanka 60% mąki pszennej i 40 żytniej /?
Ania z AniaGotuje.pl
2017-03-14 11:39
Minimum 300 g Justyno. Sporo zależy od "mocy" oraz konsystencji zakwasu.
2017-10-09 12:18
Zakwas żytni chlebowy
Mój zakwas ma już 5 dni- dokarmiam i mieszam.... ale on nie buzuje i nie rośnie . Pachnie i smakuje dobrze. Wczoraj ociepliłam zakwas w piekarniku 30 stopni i tam go zostawiłam ( piekarnik wyłączyłam na noc).Czy jest szansa żeby ożył?
Ania z AniaGotuje.pl
2017-10-09 13:06
Gosiu, czy Twój zakwas stał w chłodnym pomieszczeniu? Jeśli przez te 5 dni zakwas się nie zepsuł, to oczywiście nic mu nie jest i powinien zacząć pracować. Jakiej mąki użyłaś?
2017-11-20 17:21
Jestem w trakcie robienia zakwasu :) Rozumiem, że 8 dnia mogę upiec już chleb z użyciem wcześniej przygotowanego zakwasu ? Pozostałą cześć schować do lodówki? Przy kolejnym wypieku należy wyjąć i jeszcze zimny raz dokarmic znowu 3 łyzkami mąki i 2 wody?
Ania z AniaGotuje.pl
2017-11-20 17:57
Jeśli zakwas ładnie już pracuje, to 8 dnia będzie młody, ale gotowy :-) Tak, resztę zakwasu możesz dokarmić i odstawić do lodówki. Niektórzy używają cały zakwas i niewielką część ciasta odkładają do karmienia, jako zakwas do następnego chleba. Tyle, że wówczas Twój zakwas może mieć już mix najróżniejszych mąk w składzie :-)
Jeśli zakwas chcesz ponownie odżywić i pobudzić do pracy, to możesz go dokarmić mąką i odrobiną wody i dać mu popracować w cieple.
2017-11-21 13:06
Nic tylko piec😉 A tutaj na obczyźnie tęskni się za NASZYM Chlebem. Dziękuję Bardzo za cenne informację 🙂
Reklama
Ania z AniaGotuje.pl
2017-11-21 13:25
Bardzo proszę Anito! :-)
2019-02-19 14:35
"Przez kolejnych 5 dni powtarzaj dokarmianie zakwasu oraz mieszanie go wieczorem, tak jak drugiego dnia"- wczoraj ukończyłam właśnie etap 5 dniowego dokarmiania.
Co teraz? Jeśli jeszcze nie piekę z niego chleba, to czy wstawić go do lodówki, czy nadal dokarmiać? Pozdrawiam
Ania z AniaGotuje.pl
2019-02-19 19:36
Możesz go jeszcze dokarmiać 2-3 dni i wstawić do lodówki.
2019-02-20 14:19
Jeśli wzięłam odpowiednią ilość zakwasu do pieczenia, to resztę znów dokarmiam przez 7 dni czy krócej? A po wyciągnięciu z lodówki przez ile dni muszę dokarmiać zakwas przed pieczeniem chleba?
Ania z AniaGotuje.pl
2019-02-20 16:58
Po wyjęciu z lodówki możesz go zamieszać i raz dokarmić. Gdy będzie miał już temperaturę pomieszczenia i zacznie pracować, możesz go użyć. Jeśli wyjmiesz go rano, to pewnie wieczorem już będzie gotowy do życia.
2019-03-13 14:10
Zrobiłam zakwas wg Pani przepisu.10 dni go dokarmiałam. Ładnie pachniał i buzował. 10 go dnia postanowiłam upiec chleb za zakwasie. I w formie chleb mi w ogóle nie wyrósł, a stał w niej blisko 12 h. Co mogłam zrobić nie tak? Co zrobić żeby mi się udało? dodam że po wymieszaniu składników nagrzałam piekarnik do 50 st., wyłączyłam go i ciasto w formie stało w ciepłym piekarniku. Bo w domu jest temperatura 23 stopnie.Będę wdzięczna za odpowiedź.
2019-07-23 18:32
Zrobił mi się taki kożuszek jakby (prawie 2 tygodniowy zakwas), czy to normalne, zapach ostry. Nie wiem czy nie zepsułam :( Heeelp!
zdjecie uzytkownika
Ania z AniaGotuje.pl
2019-07-24 10:55
Chyba faktycznie powstała pleśń. Słoik wydaje się za duży i długo nie zmieniany. Prawdopodobnie doszło do zanieczyszczenia zakwasu.
2019-08-15 17:17
Czy do zrobienia zakwas mogę użyć mąki żytniej pełnoziarnistej bio?
-- Ania z AniaGotuje.pl Tak Marto👍
Reklama