Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Ciasto Filadelfia

Ciasto Filadelfia

Ciasto Filadelfia to niezwykły deser bez pieczenia. Przepyszny spód z użyciem drobno pokruszonych sucharków oraz galaretka z wiśniami to podstawa. Przepis zdecydowanie wart jest uwagi.

- ciasto można robić przesz cały rok
- bardzo dokładny opis wykonania ze zdjęciami
- wiele porad dotyczących zamienników do produktów

Czas przygotowania: 5 godzin
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm - 2700 g ciasta

Kaloryczność kcal: 165 w 100 g ciasta

Składniki na spód

  • 160 g klasycznych sucharków - około 14 większych sztuk
  • 200 g kremu czekoladowego typu Nutella

Składniki na krem śmietankowy

  • 500 ml śmietanki kremówki 30 % - cały kartonik
  • 240 g gęstego jogurtu naturalnego - około 4/5 szklanki
  • 1 galaretka o smaku wiśniowym lub cytrynowym
  • 250 ml wrzątku - 1 szklanka
  • 50 g cukru pudru - około 3 łyżki

Składniki na galaretkę z wiśniami

  • 2 galaretki o smaku wiśniowym
  • do 500 g wiśni świeżych, mrożonych lub z kompotu
  • 750 ml wrzątku - 3 szklanki

Ciasto Filadelfia

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: u mnie była to forma 24 x 24 cm cm (wymiary wewnętrzne - spód formy). Użyłam blaszki z odpinanymi bokami. Można też użyć tortownicy o średnicy 26 cm. 

Śmietankę i jogurt należy trzymać schłodzone w lodówce. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz ciasto Filadelfia bez pieczenia o wadze około 2700 gramów. Zanim zaczniesz szykować deser, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. 

Ciasto Filadelfia, 1

Ciasto Filadelfia bez pieczenia

Spód w tym cieście składa się z sucharków oraz kremu czekoladowego lub czekoladowo orzechowego. Użyłam około 160 gramów sucharków oraz około 200 gramów kremu. Klasyczne (niedosładzane i baz dodatków) sucharki należy najpierw zmielić na "piasek", by przypominały w strukturze bułkę tartą. Użyłam do tego malaksera ze specjalną nakładką. Sprawdzi się tez maszynka do mielenia z nakładką do ścierania. Do startych sucharków dodaj krem. Dałam niepełny, mały słoiczek klasycznej Nutelli, ale można też śmiało użyć dowolnego innego kremu tego typu. 

Porada: Sucharki nie muszą być idealnie zmielone na piasek. Trochę większych okruszków w niczym nie przeszkadza. Jeśli chcesz otrzymać mniej zwarty spód, to śmiało wymieszaj z 200 gramami kremu nawet do 180 gramów zmielonych sucharków. Taką mieszanką śmiało da radę wypełnić dno tortownicy przy zachowaniu "lepkości" składników.

Ciasto Filadelfia, 2

Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Przypominam, że u mnie jest to forma o wymiarach wewnętrznych 24 x 24  cm. Boków nie wykładałam papierem do pieczenia. Jeśli jednak wygodniej Ci będzie potem zdjąć boki formy, to swoją blaszkę wyłóż  papierem do pieczenia również od wewnątrz przy rantach. Pamiętaj o tym, że kawałki papieru do pieczenia będą się trzymać wewnętrznych boków formy, jeśli formę od środka wysmarujesz najpierw np. masłem. 

Na dno wysyp mieszankę mielonych sucharków i kremu czekoladowego. Rozłóż równo "mokry piasek", a następnie uklep i wyrównaj powierzchnię. Można do tego użyć łyżki lub specjalnej, płaskiej szpatułki do tortów. Formę ze spodem umieść w lodówce. 
Ciasto Filadelfia, 3

Kolej na warstwę śmietankową. Aby ją usztywnić użyłam galaretki o smaku wiśniowym. Galaretkę przygotuj sobie wcześniej, by zdążyła całkowicie przestygnąć, jednak nie zaczęła jeszcze tężeć. Aby ją zrobić, wystarczy że saszetkę galaretki zalejesz jedną szklanką wrzątku (dopiero co przegotowana woda). Cały czas mieszaj płyn, aż zrobi się jednolity i bez drobinek żelatyny.

Porada: Kupuj sprawdzone i dobrej jakości galaretki (nie za kwaśne). Jedna saszetka galaretki ważyła u mnie 77 gramów - użyłam galaretek Dr. Oetker. Na opakowaniu galaretki powinno być napisane, że jest to galaretka, którą rozpuszcza się w 500 ml wrzątku. Uwaga, my rozpuszczamy galaretki w mniejszej ilości wrzątku - wszystko się zgadza. Nie musi to być galaretka wiśniowa. Sprawdzi się galaretka o dowolnym smaku. Trzeba mieć tylko na uwadze to, że warstwa śmietankowa będzie miała wówczas delikatny kolor. U mnie lekko różowy. 
Ciasto Filadelfia, 4

W wysokim naczyniu lub w większej, głębokiej misce umieść razem: 500 ml mocno schłodzonej śmietanki kremówki 30 %, czyli cały kartonik śmietanki oraz 50 gramów cukru pudru, czyli około 3 łyżki bez czuba. Od razu rozpocznij ubijanie kremu. Najpierw na niższych obrotach miksera. Po chwili zwiększaj obroty, aż do maksymalnej mocy. Ubijanie kremu może trwać minutę lub trochę dłużej albo i krócej. Uważaj, by nie ubijać go za długo, ponieważ śmietanka zacznie się warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealnie ubity krem śmietanowy, zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.

Bitą śmietanę przekładam do wygodniejszego naczynia. Dodaję kolejno 240 gramów gęstego jogurtu naturalnego. Będzie to około 4/5 szklanki jogurtu. Całość mieszam przy pomocy szpatułki.

Porada: Jogurt naturalny można zamienić na tę samą ilość: serka typu Filadelfia; serka mascarpone; kremowego twarogu; serków puszystych jogurtowych lub śmietankowych naturalnych; jogurtu greckiego. Jeśli wybierasz serki lub twaróg, to lepiej jest połączyć je z ubitą śmietanką przy pomocy miksera na niskich obrotach. 
Ciasto Filadelfia, 5

Przestudzoną galaretkę wlej do naczynia z ubitą śmietanką wymieszaną z jogurtem i od razy mieszaj całość. Używam do tego miksera na niskich obrotach lub rózgi kuchennej. Masę śmietankową przełóż do formy ze spodem. Wyrównaj powierzchnię i ponownie odłóż formę do lodówki. 
Ciasto Filadelfia, 6

Ostatnią warstwą jest galaretka z wiśniami. Użyłam mrożonych wiśni drylowanych o wadze 500 gramów. Wiśnie przełożyłam do miski i odstawiłam na bok, by zaczęły się rozmrażać. Można też dodawać je do galaretki jeszcze zamrożone. Wówczas galaretka szybciej zacznie tężeć. 

Porada: Zamiast wiśni mrożonych śmiało sprawdzą się też świeże, drylowane wiśnie. Najpopularniejszą jednak wersją na ciasto Filadelfia jest deser z użyciem wiśni z kompotu. Potrzebujesz wówczas minimum 300 gramów wiśni z kompotu lub z syropu (bez pestek). Kompot/sok ze słoika odlewa się i używa do galaretek wiśniowych. Do rozpuszczenia dwóch galaretek wiśniowych używam 750 ml wrzątku, czyli trzy szklanki dopiero co przegotowanej wody. Jeśli więc w słoiku było np. 300 ml kompotu, to kompot ten zagotowujesz z wodą, której potrzebujesz wówczas 450 ml. Masz bowiem otrzymać łącznie 750 ml wrzątku. Jeśli wybierasz opcję z kompotem, to polecam Ci mój przepis na kompot z wiśni i na zimę. 
Ciasto Filadelfia, 7

Tak więc do naczynia wsyp dwa opakowania galaretki wiśniowej. Wlej 750 ml wrzątku, a następnie mieszaj galaretkę do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Na koniec dodaj też wiśnie. Gotową galaretkę z wiśniami odstaw na bok do przestudzenia. Galaretkę mieszaj co jakiś czas, by sprawdzić, czy zaczyna już tężeć. Aby przyspieszyć tężenie galaretki, miskę można trzymać w lodówce. Gdy galaretka z owocami zacznie tężeć i będzie mieć konsystencję gęstego kisielu, można wyłożyć ją na masę śmietankową, która już po maksymalnie dwóch godzinach chłodzenia powinna być na tyle sztywna, by można było wyłożyć na nią galaretkę. 

Uwaga: Jeśli wylejesz rzadką lub jeszcze ciepłą galaretkę, to możesz mieć "wyciek" galaretki poza formę. Zapewne doprowadzi to też do zmętnienia galaretki przez niezamierzone wymieszanie jej z masą śmietankową. 
Ciasto Filadelfia, 8

Jeśli wolisz, by górna warstwa miała nierówną powierzchnię, to poczekaj trochę dłużej, aż galaretka zrobi się gęstsza. Wymieszaj ją (zrobią się grudki) i w takiej formie rozłóż na śmietankowej piance. Formę z ciastem ponownie odłóż do lodówki, już do całkowitego stężenia wszystkich warstw ciasta Filadelfia. Zapewne wystarczą już tylko dwie godziny chłodzenia. Ciasto można też śmiało zostawić na całą noc w lodówce.
Ciasto Filadelfia, 9

Ciasto Filadelfia, 10

Ciasto Filadelfia trzymamy w lodówce. Świeżość i smak zachowa przynajmniej przed cztery dni.

Sprawdź też moje inne pomysły na szybkie ciasta bez pieczenia.

Smacznego. 

Średnia 4.8 / 5 (812 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Ciasto Filadelfia

Zapraszam tym razem po super ciekawy i niezwykle kuszący przepis na ciasto filadelfia. Co to właściwie jest filadelfia ciasto? Jest to deser bez pieczenia, który składa się zawsze z trzech warstw. Każda z tych warstw jest specyficzna i zawiera składniki, których nie można pominąć, jeśli chce się ten deser nazywać ciasto filadelfia lub też ewentualnie sernik filadelfia. Tak więc spód składa się zawsze na mielone na piasek klasyczne sucharki w połączeniu z gładkim i gęstym kremem czekoladowym lub czekoladowo orzechowym. Zazwyczaj jest to ciasto filadelfia z nutellą, ponieważ to krem, który każdy zna. Ja z wygody używam zazwyczaj mały słoiczek i łączę go z drobno zmielonymi sucharkami. Tak więc krem czekoladowy jest raczej oczywisty i zawsze można też użyć wszelkiego rodzaju kremów w typie wszystkim znanej Nutelli. Wiele osób musi się jednak chwilę zastanowić przy sucharkach. Nie każdy je zna i nie każdy wie o jaki produkt chodzi. Dlatego też pokazałam je też na zdjęciu w jednym z kroków szykowania deseru. Wybieramy klasyczne, niedosładzane i niczym nie urozmaicane sucharki, które można kupić w formie malutkich lub trochę większych suchych kromeczek. Sama zazwyczaj sięgam po sucharki delikatesowe firmy Mamut. Tak więc jest to ciasto filadelfia z sucharami i kremem czekoladowym. Z ciast bez pieczenia polecam też przy okazji deser malinowa chmurka, który zna już chyba każdy. Fantastyczny jest też pyszny śmietanowiec z galaretkami. 

Ciasto Filadelfia bez pieczenia

Domowe ciasto filadelfia oprócz spodu z sucharków i kremu składa się kolejno na warstwę masy śmietankowej. I tutaj mamy już znacznie większą dowolność jeśli chodzi o tę warstwę. Świadomie nie używam nazwy sernik na zimni filadelfia, ponieważ na masę śmietankową nie skalda się mielony twaróg. Jest tak przynajmniej u mnie, ale nie znaczy to, że nie można przygotować tej warstwy z użyciem mielonego twarogu, serka mascapone, czy też puszystych serków śmietankowych lub jogurtowych o naturalnym smaku. Tak więc można zrobić ciasto filadelfia z mascarpone albo z twarogiem. Ja szykuję wersję z użyciem ubitej śmietanki słodkiej 30 % z dodatkiem aksamitnego jogurtu naturalnego, aby uzyskać nie za tłustą, bardzo lekką i puszystą warstwę. Ponieważ ciasto Filadelfia bazuje na galaretce o smaku wiśniowym, to moje ciasto filadelfia przepis w masie śmietankowej ma też tę właśnie galaretkę. U mnie na filadelfia przepis jest użyta galaretka wiśniowa, która lekko barwi tę warstwę na różowo. Prawie jednak nie czuć smaku wiśni. Aby warstwa ta była biała zalecam użycie galaretki cytrynowej lub dowolnej transparentnej. Na filadelfia przepisy mogą być zatem bardzo rożne, chociaż z wyglądu prawie takie same. A pozostaje jeszcze trzecia warstwa składająca się na wiśnie w galaretce. Najbardziej prawidłowa wersja zawiera kompot z wiśni z wiśniami. Ja jednak używam też wiśni świeżych oraz mrożonych. Opiszę to jeszcze dokładnie w samym przepisie na ciasto filadelfia.