Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Brukselka z bułką tartą

Brukselka z bułką tartą

Brukselka podsmażana na patelni z bułką tartą i masłem, to niesamowicie pyszne danie. Brukselki posypuję jeszcze parmezanem i podaję z natką pietruszki. 'To jest super przepis. 

- idealnie gotowane brukselki
- świetne również jako dodatek do obiadu
- dokładny opis wykonania i propozycje podania

Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania brukselek maksymalnie: 15 minut
Liczba porcji: około 400 g dania

Kaloryczność kcal: 155 w 100 g dania
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 400 g świeżej brukselki
  • 2 łyżki masła np. klarowanego - do 40 g
  • 2 łyżki dobrej jakości bułki tartej - około 15 g
  • 2 łyżki drobno tartego parmezanu - około 15 g
  • dwie łyżki siekanej natki pietruszki
  • przyprawy: 1/4 łyżeczki soli, szczypta pieprzu

Brukselki z patelni

Brukselka ważona była przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Z podanej ilości składników otrzymasz około 400 gramów brukselki podsmażonej na maśle. Będą to dwie większe porcje. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Zanim zaczniesz szykować brukselki z bułką tartą, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Brukselka z bułką tartą, 1

Brukselka przepis

Przygotuj około 400 gramów świeżej, nie za dużej brukselki. Każdą brukselkę skróć jeszcze odrobinę w miejscu, gdzie znajduje się mini głąb. Zdejmij brzydsze listki, które w większości same przy tym odchodzą, a następnie każdą kapustkę umyj dokładnie pod zimną, bieżącą wodą. 

W garnku zgotuj około 1500 ml wody. Dodaj łyżeczkę soli oraz brukselki. Garnka nie przykrywaj przykrywką. Zwiększ moc palnika, by woda znów zaczęła się gotować. Wyreguluj moc palnika by woda się gotowała, ale nie za mocno. Brukselki gotuj tak około 12-15 minut, a następnie od razu wyłów je przy pomocy metalowego cedzaka lub przelej do durszlaka. Mniejsze sztuki polecam wyławiać wcześniej, po około 8-10 minutach gotowania. Znacznie wcześniej wyławiam też ewentualne listki, które mogą odpaść z kapustek w trakcie gotowania. Wodę w której gotowały się brukselki wylewamy. 

Porady: Można śmiało sięgać po dobrej jakości mrożoną brukselkę, ponieważ proces mrożenia odrobinę niweluje smak goryczki w kapustkach. Mini głąby można dodatkowo naciąć lekko na krzyż, ale nie jest to konieczne (wówczas brukselka szybciej się ugotuje). Garnka nie przykrywamy, by część nieprzyjemnego zapachu odparowała. Dodatkowo cały czas kontrolujemy gotujące się kapustki. Bardzo ważne jest to by nie gotować brukselki za długo, ponieważ zrobi się szara, gorzka, a w środku zbyt miękka i mazista. Ja tego nie robię, ale do garnka z osoloną wodą można dodać szczyptę cukru lub nawet trochę mleka, by dodatkowo pozbyć się smaku goryczki. 

Na zdjęciu poniżej jeszcze parujące brukselki, dopiero co wyłowione z wrzątku. 

Brukselka z bułką tartą, 2

Zacznij nagrzewać średnią lub dużą patelnię z grubym dnem (moc palnika niższa niż średnia). Wyłóż na nią dwie łyżki dobrej jakości bułki tartej. Bułkę praż przez kilka minut ciągle mieszając ją drewnianą łyżką, by lekko ściemniała. Kolejno na patelnię dodaj dwie łyżki masła. Mieszaj całość od razu, aż masło się roztopi i połączy z bułką tartą. Od razu dodaj ugotowaną wcześniej brukselkę (najlepiej jeszcze gorącą). Delikatnie mieszaj kapustki przez 3-4 minuty, by lekko się podsmażyły i oblepiły bułką z masłem. Pod koniec oprósz je solą i pieprzem i wymieszaj. Sprawdź smak brukselki i zdecyduj, czy chcesz dodać np. nieco więcej soli. Całą zawartość patelni wyłóż na półmisek. 
Brukselka z bułką tartą, 3

Gotowe brukselki posyp przed podaniem startym na bardzo drobnych oczkach parmezanem i udekoruj natką pietruszki. Brukselka z bułką tartą to super pyszne danie. Można je też podać jako dodatek do obiadu. 

Porada: Natkę można zamienić na kolendrę, zaś parmezan na ser cheddar.
Brukselka z bułką tartą, 4

Brukselka z bułką tartą, 5

Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (268 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Brukselka

Brukselka to nazwa skrócona. Jest to bowiem kapusta warzywna brukselka. To niezwykła roślina. Nie ma pewności jak powstała brukselka, ale podobno jest to skrzyżowanie jarmużu oraz kapusty głowiastej, które odbyło się w Belgii. Brukselki albo się lubi, albo nie. Niektórzy nawet nigdy ich nie próbowali, ale sam zapach ugotowanej brukselki ich odstraszył. Może niechęć wynika też z tego, że wiele osób otwarcie mówi o tym jak niesmaczne są brukselki. Ja oczywiście się z tym nie zgadzam, ale muszę przyznać, że przez wiele lat nie tykałam brukselek. Wynika to z tego, że kiedyś sprzedawało się ich nie za dużo i moja Mama kupowała już mocno przerośnięte, szarawe brukselki. Niestety nieodpowiednie przygotowanie brukselek też ma znaczenie i brukselka może mieć nieprzyjemny smak. Na brukselki przepisy można szykować rozmaite. Brukselki można śmiało gotować, smażyć, zapiekać w piekarniku, a nawet zamykać w słoikach. Najczęstszym błędem podczas szykowania brukselek, jest nieprawidłowe przygotowanie ich do gotowania. Każdą główkę przy głąbie należy jeszcze podciąć i zdjąć wierzchnie listki. Warto też naciąg lekko głąb na krzyż, ale przy dodatkowym skróceniu głąba nie jest to już konieczne. Przy okazji polecam też przepis na pyszny krem z kukurydzy bez mięsa. Latem warto zrobić pomidorowe Gazpacho. Dalej w klimacie bez mięsa, super na śniadanie będzie zaś omlet z warzywami. Bardzo smaczna i kolorowa jest też sałatka z kuskusu z warzywami.

Brukselka z patelni

Bardzo ważne, jak nie najważniejsze jest samo gotowanie brukselek. Brukselka gotowana jest bardzo smaczna, ale nie można gotować jej za długo. Za długie gotowanie brukselki sprawia, że zaczyna ona tracić kolor i robi się szarawa. Do tego brukselka robi się zbyt miękka w środku i zaczyna gorzej pachnieć, co wpływa od razu na sam smak. Rozgotowana brukselka nie jest smaczna, dlatego też w dzieciństwie nie lubiłam zupy brukselkowej. Niedługo dodam przepis na zupę z brukselki, która będzie naprawdę smaczna. Jeśli już ktoś się skusił na zakup brukselki, pierwsze co zaczyna się zastanawiać co niej zrobić. Jeśli nie macie w głownie zamysłu na zupę, to szukając pod takimi hasłami jak: brukselka przepis, czy brukselki przepis pojawia się też pytanie, czy gotować, czy np. od razu smażyć. Brukselka smażona jest pyszna, ale w pierwszej kolejności i tak trzeba ją najpierw ugotować. Zatem: brukselka gotowanie - to bardzo proste.  Niektórzy mrożą na kilka minut brukselki i gotują je w posłodzonej wodzie, jednak nie jest to według mnie potrzebne. Przygotowałam tym razem proste danie, które opiera się na tym, że najpierw gotujemy brukselki. Brukselki z patelni podsmażane na bułce tartej z masłem podaję posypane parmezanem i natką pietruszki. To super proste i pyszne danie. Zachęcam do przygotowania go razem ze mną.