Roladki z łososia
Roladki z łososia wędzonego na zimno z kremowym serkiem, awokado, ogórkiem i papryką, lub super akcentem z mango, to rewelacyjny przepis na przekąskę idealną na każdą okazję.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia minimum: 6 godzin
Liczba porcji: 12 sporych kawałków
Kaloryczność kcal: 150 w 1 roladce
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 300 g plastrów łososia wędzonego na zimno
- 300 g naturalnego, puszystego serka typu Almette
- pół dojrzałego awokado - około 70 g
- kawałek czerwonej papryki - około 70 g
- kawałek świeżego ogórka - około 70 g
- 2 łyżki siekanego szczypiorku
- 2 łyżki prażonego sezamu
Roladki z łososia
Na dużej desce rozłóż równo folię spożywczą (początek warto podwinąć pod deskę). Nie ucinaj jeszcze folii. Na powierzchni około 28 x 28 cm rozsyp prażony sezam. Do przepisu użyjesz około dwóch łyżek sezamu, jednak polecam uprażyć go nieco więcej i trzymać w słoiczku do innych dań.
Tak więc na suchą patelnię wysyp minimum 2 łyżki sezamu (dowolny lub mieszany). Praż go przez kilka minut na minimalnej mocy palnika, by tylko delikatnie się zarumienił. Od czasu do czasu poruszaj patelnią, by sezam się przemieszczał i równomiernie prażył. Gotowy przesyp do małego naczynia, by szybciej ostygł.
Porada: Możesz też pominąć ten krok z sezamem i dać go na roladkę przed samym jej podaniem.
Na powierzchni około 28 x 28 cm rozłóż cienkie plasterki łososia wędzonego na zimno. Użyłam łącznie 300 gramów łososia. Plastry kładłam też tak, by na siebie zachodziły.
Serek puszysty naturalny lub smakowy (np. ze szczypiorkiem lub chrzanowy) delikatnie rozsmaruj po prawie całej powierzchni łososia. Zostaw tylko kilka centymetrów więcej wolnej przestrzeni na odcinku od strony rolki z folią. Wyłożyłam tak około 300 gramów serka naturalnego.
Porada: Można sięgnąć po serek typu Almette, ale i serek typu Philadelphia albo zwykły serek puszysty na kanapki.
Pół dojrzałego awokado bez skórki pokrój w podłużne paski. W dłuższe paski pokrój również czerwoną paprykę oraz świeżego ogórka (najlepiej ze skórką, ale z wyciętym gniazdem nasiennym). Warzywa wyłóż razem w jednym miejscu, tak jak na zdjęciu poniżej. Powinny się znajdować prawie na środku fragmentu, gdzie został wyłożony serek, ale nieco bliżej krawędzi, gdzie folia została podwinięta pod deskę.
Porada: Polecam eksperymentować z dodatkami. Warto wypróbować też wersję z dojrzałem mango. Pomijasz wówczas czerwoną paprykę i ewentualnie ogórka, zaś dajesz do środka awokado i mango.
Roladę zaczynaj zwijać od strony z podwiniętą pod deskę folią. Załóż tę stronę na porcję warzyw i dociśnij. Zdejmij delikatnie folię z góry, by móc dalej zwijać roladę (nie można zawinąć z łososiem folii).
Zwiń roladę do końca. Zdjętą folię załóż ponownie na roladę tak, by cała została ciasno zwinięta w rulon. Dopiero wówczas odetnij folię z rolki. Dodatkowo polecam użyć mniejszych fragmentów folii do zawinięcia wystających końców. Gotową roladę odłóż do lodówki. Serek musi się ponownie schłodzić, by można było kroić roladę w plastry. Chłodzenie powinno trwać około 6h lub całą noc.
W dniu podania zdejmij folię. Roladę krój w małe roladki o szerokości około 2,5 cm. Przed podaniem posyp je drobno siekanym szczypiorkiem i ewentualnie dodatkową porcją prażonego sezamu. Roladki z łososia podawaj jako zimną przekąskę.
Roladki z łososia przechowuj zawsze w lodówce. Świeżość i dobry smak zachowają przez minimum 3 dni.
Smacznego.