Pasta jajeczna z chrzanem
Domowa pasta jajeczna z chrzanem ze słoiczka, to nie tylko super prosta i błyskawiczna pasta. Można ją dać i na kanapki i użyć w formie farszu do jajek np. na wielkanocny stół.
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: około 390 g pasty
W 100 g pasty:
Wartość energetyczna
228 kcal
Węglowodany 2 g
- W tym cukry 2 g
Białko 10 g
Tłuszcze 20 g
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 5 bardzo dużych jajek - około 300 g po ugotowaniu
- 2 pełne łyżki ulubionego majonezu - około 60 g
- 1 czubata sprawdzonego chrzanu ze słoika - około 30 g
- 1/4 płaskiej łyżeczki soli i spora szczypta pieprzu
- do dekoracji: szczypiorek lub drobne kiełki
Pasta jajeczna z chrzanem
Pięć bardzo dużych lub też sześć, czy siedem mniejszych jajek ugotuj tak, by nie były ani miękkie, ani też twarde na tyle, by żółtko zrobiło się sypkie po zgnieceniu. Najlepsze do tej pasty są bowiem jajka odrobinę dłużej gotowane niż na półtwardo. Moje bardzo duże jajka gotowały się około ośmiu minut. Ugotowane jajka obierz i ugnieć zwykłym widelcem.
Do rozdrobnionych jajek dodaj około 60 gramów dobrej jakości majonezu oraz pełną łyżkę chrzanu tartego ze słoika (u mnie 30 gramów chrzanu z zawartością tartego korzenia chrzanu wynoszącą 50 %). Dodaj też sporą szczyptę pieprzu oraz 1/4 płaskiej łyżeczki soli. Całość dokładnie wymieszaj i sprawdź smak pasty. W razie potrzeby dodaj więcej przypraw, majonezu lub też chrzanu.
Porada: Ostrość pasty zależy w dużej mierze od użytego chrzanu. Ze śmietankowym wyjdzie znacznie łagodniejsza, zaś z takim, który ma np. 70 % tartego chrzanu w składzie, ostrzejsza.
Pasta jajeczna z chrzanem smakuje świetnie z siekanym szczypiorkiem. Kanapkę z tą pastą można też udekorować drobnymi kiełkami np. rzodkiewki, czy lucerny. To pasta, która idealnie sprawdzi się do jajek faszerowanych np. na Wielkanoc.
Pastę przechowuj w lodówce, w szklanym naczyniu z zamknięciem. Świeżość zachowa przez około 3 dni. Przed użyciem polecam ją wymieszać.
Smacznego.