Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Babka makowa

Babka makowa

Babka makowa to wypiek prosty, pyszny i bardzo uniwersalny. Przepis ten sprawdzi się nie tylko na co dzień, ale i na każde Święta. Babka z makiem wychodzi wilgotna i aromatyczna. 

Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia minimum: 35 minut
Liczba porcji: forma 23 cm - 900 g babki

Kaloryczność kcal: 420 w 100 g ciasta [ więcej ]
Dieta: wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 1 szklanka mąki pszennej np. tortowej - 160 g
  • 200 g masła - 1 klasyczna kostka
  • 150 g cukru drobnego - około pół szklanki
  • 4 duże jajka lub 5 małych - do 250 g po rozbiciu
  • 120 g maku suchego - około 11 czubatych łyżek
  • 1 budyń waniliowy lub kisiel cytrynowy bez cukru
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • skórka otarta z dużej cytryny

Babka makowa
Babka makowa, 1

Babka makowa, 2

Krok 1: Wymieszaj suche składniki

W misce umieść składniki suche (bez cukru pudru) i wymieszaj je dokładnie np. przy pomocy rózgi kuchennej. Będzie to: 1 szklanka mąki pszennej np. tortowej, czyli 160 gramów; 120 gramów maku suchego, czyli około 11 czubatych łyżek; 1 budyń waniliowy lub kisiel cytrynowy bez cukru (cała saszetka); 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia. 

Porada: Można też dać budyń śmietankowy (waga saszetki to około 35-40 gramów). Jeśli zaś dajesz kisiel, to polecam cytrynowy bez cukru (waga około 35 gramów) lub też z cukrem (waga około 70-80 gramów), ale babka wyjdzie wówczas słodsza. 

Wymieszaj suche składniki

Krok 2: Ubij jajka z cukrem, daj masło

Do większego, szklanego lub metalowego naczynia wsyp około pół szklanki drobnego cukru, czyli 150 gramów (może być troszkę mniej lub więcej). Wbij cztery duże lub pięć bardzo małych jajek (jajka trzymane w temperaturze pokojowej). Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Zmniejsz obroty miksera do średnich. Do puchu jajecznego wlewaj powoli roztopione i przestudzone masło (w formie płynnej). Po wlaniu 200 gramów masła możesz wyłączyć mikser. 

Porada: Masło można zamienić na 200 ml oleju roślinnego do smażenia, np. rzepakowego. 

Ubij jajka z cukrem, daj masło

Krok 3: Dodaj resztę składników

Do misy ze słodkim puchem jajecznym dodaj mieszankę składników sypkich oraz skórkę otartą z jednej, dużej cytryny. Całość mieszaj delikatnie szpatułką, aż ciasto zrobi się jednolite. Osoby wprawione mogą użyć miksera na najniższych oborach (miksujemy ciasto tylko chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza). Ciasto nie powinno być bardzo gęste. Wyjdzie raczej luźniejsze, ale napowietrzone. 

Dodaj resztę składników

Krok 4: Przelej ciasto do formy

Foremkę bardzo dokładnie wysmaruj od środka olejem lub miękkim masłem. Staraj się dotrzeć do każdego zakamarka. Posmaruj też komin formy. Wsyp mąkę lub bułkę tartą. Obtocz nią cały środek, a nadmiar wysyp. Do upieczenia babki najlepsza będzie forma z kominem o pojemności około 1800 ml. Moja była dość szeroka i niska, z większym kominem. Babka w takiej formie upiecze się szybciej. 

Ciasto wylej równomiernie do foremki.

Przelej ciasto do formy

Krok 5: Upiecz babkę

Formę z babką makową umieść w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz nieco niższą niż środkową półkę. Ciasto piecz około 35-45 minut. Po około 35 minutach pieczenia sprawdź przy pomocy drewnianego patyczka, czy babka z makiem jest już gotowa. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, to możesz śmiało wyłączyć piekarnik. Nie obawiaj się, że babka się nie dopiekła i staraj się nie wydłużać za mocno czasu pieczenia. Ciasto pieczone za długo może się przesuszyć i nie będzie już tak wilgotne. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach otwórz drzwi i wyjmij babkę z pieca. Po lekkim przestudzeniu (10 minut) wyjmij babkę z formy i przełóż np. na kratkę do studzenia wypieków. 

Porada: Formę z babką umieszczasz w piekarniku na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z wypiekiem znajdowała się mniej więcej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek).

Upiecz babkę

Krok 6: Dekoruj i podawaj

Przestudzoną babkę oprósz cukrem pudrem lub udekoruj lukrem i posyp makiem. 
Aby zrobić lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny, z pomarańczy lub nawet zwykłą wodę. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Całość rozcieraj, aż lukier zrobi się idealnie gładki. Dekoracje jadalne układasz na lukrze jeszcze zanim ten całkiem zastygnie. 

Dekoruj i podawaj

Babka makowa, 9

Babka makowa, 10

Ciekawostka: Podany przeze mnie sposób szykowania ciasta do tej babki nie jest jedyny. Jest jednak uniwersalny, ponieważ w prosty sposób można tu zastąpić masło olejem. Jeśli używasz masła, to możesz też zastosować metodę szykowania ciasta, w której masło ubija się z cukrem na puch. Miękkie masło ucierasz z cukrem pudrem (również 150 g), aż powstanie jasny puch. Do takiego puchu dodajesz żółtka jajek i całość miksujesz chwilę. Osobno ubijasz na sztywno same białka. Łączysz oba puchy, a następnie wsypujesz resztę składników. Całość mieszasz, aż powstanie gładkie ciasto. 

Upieczoną i przestudzoną babkę makową (również z lukrem) zawiń luźno w papier śniadaniowy i trzymaj w torbie spożywczej w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Babka zachowa świeżość przynajmniej przez trzy dni.
Smacznego.
Średnia 4.9 / 5 (57 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Babka makowa

Babka makowa pieczona na maśle, czyli babka z makiem jest deserem, który w sobie łączy tradycję z niezwykłą przyjemnością smakową, a jej uniwersalność sprawia, że doskonale wpisuje się w klimat wielu świąt i okazji. Dlaczego jest tak wyjątkowa i godna upieczenia? Przyczyn jest kilka, ale zacznijmy od jej głównego składnika, czyli maku. Mak w polskiej kuchni ma długą tradycję, zwłaszcza podczas świąt takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. Jest symbolem nadziei oraz obfitości, co czyni go idealnym wyborem do świątecznych wypieków. W babce makowej maku jest pod dostatkiem, co sprawia, że ciasto jest bogate w smaku, z intensywnym, lekko orzechowym aromatem. To właśnie ta obfitość maku czyni babkę wyjątkowo smaczną i sycącą. To moja najlepsza babka makowa, którą piekę zazwyczaj na maśle. Ponieważ dobrym zamiennikiem jest też olej rośliny, to tak opisałam przygotowanie, by można go było użyć zamiast masła. To szybka babka makowa przepis idealny na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Jest babka makowa z suchym makiem, i nie używamy tu maku mielonego.  Kolejnym kluczowym aspektem, który podnosi smak babki makowej, jest sposób jej przygotowania., czyli waśnie pieczenie na maśle. Masło dodaje ciastu niezrównaną miękkość i delikatność, a także wzbogaca je o kremowy, bogaty smak, który idealnie komponuje się z intensywnością maku. Ponadto, zastosowanie maśle jako tłuszczu nadaje babce szczególną, aksamitną teksturę, która rozpływa się w ustach.

Babka z makiem

Babka makowa pieczona na maśle stanowi wspaniałe uzupełnienie świątecznego stołu, będąc jednocześnie hołdem dla tradycyjnej polskiej kuchni. Świetnie nadaje się na Boże Narodzenie, kiedy to każdy kęs tego ciasta przywołuje najcieplejsze wspomnienia świąteczne. Podczas Wielkanocy babka makowa może być serwowana jako słodkie, bogate w tradycyjne smaki zakończenie świątecznego śniadania. Mamy zatem mak, który jest używamy raczej na Boże Narodzenie oraz formę pieczenia, czyli babkę, krą wybiera się na Wielkanoc. Dlatego też babka makowa jest przepisem uniwersalnym , który wpasowuje się w oba te Święta. Jednak istota i urok babki makowej pieczonej na maśle sięgają daleko poza ograniczenia świątecznego menu. Jest to ciasto, które doskonale sprawdza się na każdą inną okazję.. czy to rodzinne uroczystości, spotkania z przyjaciółmi czy po prostu jako sposób na umilenie sobie zwykłego, codziennego dnia. Jego wszechstronność, połączona z niezrównaną smakowitością i bogactwem tradycji, sprawia, że babka makowa jest warta upieczenia w każdej kuchni. Podsumowując, babka makowa pieczona na maśle to nie tylko wypiek, ale kulinarna podróż przez smaki, które są bliskie naszemu dziedzictwu kulturalnemu. Babka makowa przepis to ciasto tworzy most między pokoleniami, przekazując smak tradycji i wspomnień. Pełne smaku, bogate w składniki i aksamitne dzięki masłu, jest kwintesencją tego, co w tradycyjnych polskich wypiekach najpyszniejsze. Bez wątpienia, upieczenie go to doskonały sposób na uświetnienie wielu okazji. A tutaj jeszcze coś super, czyli babka cytrynowa na oleju.. przepyszna i wilgotna! Koniecznie zobacz też moje przepisy na muffinki na każdą okazję.