Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Mazurek orzechowy

Mazurek orzechowy

Mazurek orzechowy to piękne i proste w przygotowaniu ciasto, które wspaniale będzie się prezentować na świątecznym stole. Zapraszam po mój ulubiony przepis.  

Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia spodu: 20 minut
Liczba porcji: forma 20 x 30 cm lub większa

Kaloryczność kcal: 470 w 100 g ciasta [ więcej ]
Dieta: wegetariańska

Składniki na ciasto do mazurka [ więcej ]

  • 300 g mąki pszennej uniwersalnej - niecałe dwie szklanki
  • 150 g ziemnego masła - 3/4 klasycznej kostki o wadze 200 g
  • 80 g cukru pudru - 4 czubate łyżki
  • 2 żółtka średnich jajek - do 40 g
  • 1 łyżka śmietany kwaśnej 18 % - do 25 g

Składniki na krem orzechowy

  • 200 g kajmaku (masy krówkowej)
  • 200 g masła orzechowego naturalnego
  • 1 tabliczka gorzkiej czekolady - 90 g

Składniki na dekorację

  • 100-150 g ulubionych orzechów np. włoskie
  • czekoladowe jajeczka w cukrowej skorupce

Mazurek orzechowy
Mazurek orzechowy, 1

Mazurek orzechowy, 2

Krok 1: Przygotuj składniki na ciasto

Przygotuj ciasto kruche do mazurka. W dużej misce umieść razem: 300 gramów mąki pszennej uniwersalnej; 80 gramów cukru pudru; 150 gramów zimnego masła pokrojonego w kostkę; do 25 gramów ziemnej śmietany kwaśnej 18 %; dwa żółtka średniej wielkości jajek o łącznej wadze do 40 gramów.

Porada: Możesz też dać 200 gramów mąki pszennej uniwersalnej oraz 100-110 gramów mąki krupczatki. 

Przygotuj składniki na ciasto

Krok 2: Uformuj kulę

Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Na początku może Ci się wydawać, że ciasto jest zbyt sypkie, jednak w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też zrobić to na desce, czystym blacie lub na stolnicy. Wyrabianie ciasta, by zrobiło się jednolite może trochę potrwać. Nie zrażaj się, jeśli ciasto zacznie się mocno kleić od sporej ilości masła. Po schłodzeniu w lodówce będzie idealnie plastyczne. Kulę ciasta lekko spłaszcz, zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż na godzinę do lodówki.

Porada: Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę, zalecam dodać łyżeczkę lodowatej wody lub odrobinę kwaśnej śmietany 18 %. 

Uformuj kulę

Krok 3: Umieść ciasto w formie

Do upieczenia mazurka orzechowego nie potrzebna jest specjalna foremka. Sprawdzi się nawet zwykła forma do ciasta z odpinanymi bokami, czy niska blaszka. U mnie była to forma metalowa o wymiarach wewnętrznych 20 x 30 cm (może być też śmiało nieco większa forma). Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Boków nie trzeba ani natłuszczać, ani wykładać pergaminem. 

Po godzinie chłodzenia ciasto podsyp lekko mąką i rozwałkuj na lekko podłużny placek o grubości około 7 mm. Placek ciasta powinien być trochę większy niż spód do formy. Wyłóż go na spód i przy pomocy małego nożyka odetnij nadmiar ciasta. Boki foremki zapnij, a z reszty ciasta wykonaj wyższe ranty. U mnie były to dwa piętra malutkich kuleczek ciasta (te na dole nieco większe, niż te na górze). Kulki formowałam w dłoniach, a następnie układałam jedną obok drugiej tak, by stykały się ze sobą oraz ładnie przylegały do wewnętrznych rantów formy. Zamiast kulek można zrobić wyższy wałeczek z ciasta lub warkocz. Środek ciasta można ponakłuwać widelcem, by uniknąć ewentualnych wybrzuszeń. 

Porady: Jeśli posiadasz np. dwie mniejsze tortownice, to możesz śmiało z tej porcji ciasta przygotować dwa małe mazurki o średnicy np. 18 - 20 cm. Zostało mi trochę ciasta, więc osobno upiekłam z niego dwa ciastka króliczki wycinane z foremek. Użyłam ich na koniec do udekorowania mazurka. 

Umieść ciasto w formie

Krok 4: Upiecz spód

Formę z ciastem pod mazurka umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Ciasto kruche piecz w ten sposób około 20 minut (obserwuj ciasto w trakcie pieczenia, by za mocno się nie spiekło). Upieczone możesz od razu wyjąć z piekarnika i odstawić na bok w formie. 

Porada: Gdyby ciasto w trakcie pieczenia wybrzuszyło się na środku mimo nakłuwania, wystarczy otworzyć piekarnik i nakłuć je widelcem. Ciasto ponownie opadnie.  

Upiecz spód

Krok 5: Roztop czekoladę

Tabliczkę (80-90 gramów) gorzkiej lub deserowej czekolady roztop w kąpieli wodnej lub w rondelku na nomimalnej mocy palnika. Czekolada ma się zrobić płynna, ale absolutnie nie powinna zacząć wrzeć. Garnek zdejmij z palnika. 

Porada: Nie testowałam tego, ale można zapewne użyć też czekolady mlecznej lub białej.  

Roztop czekoladę

Krok 6: Dodaj kajmak i masło orzechowe

Od razu do garnka dodaj też po 200 gramów kajmaku (masa krówkowa z puszki lub z tubki) oraz 200 gramów masła, czyli naturalnego kremu orzechowego (u mnie 100 % z orzechów arachidowych). Całość wymieszaj. Nie musisz robić tego jednak bardzo dokładnie. Krem będzie dość gęsty, jak ciepła plastelina. 

Porada: Kajmak to gęsta masa krówkowa z puszki. Popularne masy krówkowe jakich możesz użyć: Bakalland, Helio, SM Gostyń. Smaki do wyboru: tradycyjny kajmak, masa orzechowa, masa czekoladowa, masa tiramisu. Ja używam tej klasycznej.  

Dodaj kajmak i masło orzechowe

Krok 7: Wyłóż krem na ciasto

Zdejmij boki z formy. Gęstym, ciepłym kremem wylep środek ciasta (również może być jeszcze ciepłe). 

Wyłóż krem na ciasto

Krok 8: Wyłóż orzechy i dekoracje

Na kremie rozłóż ulubioną mieszankę orzechów (swoje podprażyłam wcześniej przez kilka minut na suchej patelni z niską mocą palnika). Wyłożyłam łącznie około 120-150 gramów orzechów pekan, migdałów oraz orzechów włoskich i pistacji. Ciasto udekorowałam też czekoladowymi jajeczkami w cukrowych skorupkach oraz dwoma ciasteczkami, które upiekłam osobno z resztek ciasta. 

Porada: Można też śmiało użyć np. prażonych orzechów laskowych lub nawet solonych i prażonych orzechów arachidowych, czyli ziemnych.  

Wyłóż orzechy i dekoracje

Mazurek orzechowy, 11

Ciasto odłożyłam do lodówki, do całkowitego schłodzenia kremu. Mazurek orzechowy jest gotowy do jedzenia od razu po przestudzeniu. Jeśli będzie zjedzony w ciągu doby, to nie trzeba go trzymać w chłodzie. Po tym czasie trzymaj go już w lodówce pod kloszem. Świeżość zachowa przynajmniej przed pięć dni. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (53 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Mazurek orzechowy

Tradycyjny mazurek z orzechami to nie tylko wypiek, ale również kulinarna tradycja, która w okresie Wielkanocy nabiera wyjątkowego znaczenia. Mazurek orzechowy to ciasto, które swoją prostotą i wyjątkowym smakiem przywołuje wspomnienia i zbliża rodziny, będąc jednocześnie kulinarnej doskonałością, na którą czeka się cały rok. Krucha baza mazurka orzechowego, idealnie zbalansowana pod względem smaku i tekstury, to fundament, na którym opiera się cała magia tego wypieku. Wyrób jej wymaga precyzji oraz znajomości tajników wypieków, jednak efekt końcowy – delikatne i kruche ciasto, rozpływające się w ustach przy każdym kęsie – zdecydowanie rekompensuje włożoną pracę. Mazurek orzechowy przepis z którym można się pobawić, bowiem po wyłożeniu spodu kreatywnie wykorzystuje się resztę ciasta do ciekawego wylepienia wyższych brzegów. To wspaniały mazurek z orzechami włoskimi lub też innymi, ulubionymi orzechami. Jednak to, co nadaje mazurkowi orzechowemu prawdziwego, niepowtarzalnego charakteru, to właśnie warstwa kremu z masłem orzechowym, naniesiona na upieczone ciasto. Jest ona esencją smaku, łączącą w sobie bogactwo orzechów z delikatną słodyczą, tworząc idealne dopełnienie kruchego spodu. Krem ten, przygotowany z należytą starannością, jest kluczem do niebiańskich doznań smakowych, jakie oferuje mazurek orzechowy. Upieczony mazurek z masłem orzechowym pachnie w całym domu. Mazurek z orzechami i kajmakiem, w swej prostej, ale przemyślanej kompozycji, prezentuje się niezwykle okazale na wielkanocnym stole. Jego estetyka, podkreślana przez dekoracje takie jak całe orzechy, delikatne wzory wykonane z orzechów, jajeczek czekoladowych czy drobne akcenty jadalnych kwiatów, czyni go nie tylko atrakcją kulinarną, ale również wspaniałym elementem dekoracyjnym. Gorąco polecam ten przepis na mazurek orzechowy. To świetny mazurek orzechowo czekoladowy, który można przygotować nawet na dwa dni przed podaniem. Przepis na ten wypiek to nie tylko instrukcje kulinarnie, ale przekazanie pokoleniowej wiedzy i uczestnictwo w tradycji, która z roku na rok, dzięki takim przysmakom jak mazurek orzechowy, staje się jeszcze bogatsza i bardziej różnorodna. Ciasto mazurek orzechowy to kwintesencja wspólnego czasu, spędzonego zarówno na jego przygotowaniu, jak i na cieszeniu się jego smakiem w gronie najbliższych. Mazurek orzechowy na Wielkanoc to nie tylko deser, to obiekt tradycji, radości i kulinarnej pasji, która przekracza granice przepisu, stając się symbolem celebracji i rodzinnej jedności. Każdy kawałek tego wyjątkowego ciasta jest świadectwem prostoty, piękna i doskonałości smaku, które w harmonii tworzą niezapomniane doświadczenie kulinarnie, idealne na świąteczny czas. Koniecznie zobacz też inne przepisy na ciasta wielkanocne. Wypróbuj też przepis na szyszki z krówkami i ryżem preparowanym.