Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Cake pops

Cake pops

Cake pops to super deser na każdą okazję. Przygotuj ciasto, pokrusz je i dodaj kremy. Formuj kule, nadziewaj na patyczki i dowolnie ozdabiaj. Ten przepis Cię zachwyci! 

Czas przygotowania: 40 minut
Czas chłodzenia łącznie: 1 godzina 10 minut
Liczba porcji: 14 sztuk

Kaloryczność kcal: 130 w 1 sztuce [ więcej ]
Dieta: wegetariańska

Składniki na kulki ciasta [ więcej ]

  • 300 g ciasta bez dodatków - biszkopt, czekoladowe, babka
  • 50-60 g serka mascarpone
  • 50-60 g kremu czekoladowego typu Nutella

Składniki na polewę

  • 250 g dobrej jakości czekolady - gorzka, mleczka lub biała
  • 2 łyżki oleju roślinnego lub kokosowego
  • dowolne posypki cukrowe

Cake pops

Polecam zakup specjalnych patyczków do cake pops o dowolnej długości. Są one trwałe, ładnie wyglądają i mają odpowiednią średnicę, dzięki której kulka jest stabilniejsza.
Gotowe cake pops najlepiej jest nadziewać na kawałek grubszego styropianu lub na cienkie, kartonowe pudełko.

Cake pops, 1

Cake pops, 2
Krok 1: Przygotuj ciasto

Najlepsze do cake pops jest dowolne ciasto pieczone na oleju. Powinno być to ciasto zwykłe lub też biszkopt bez dodatków typu rodzynki, orzechy itp. Tak więc dobrze sprawdzi się klasyczna babka, biszkopt, czy też ciasto czekoladowe. Można użyć wyłącznie jasnego lub ciemnego ciasta lub też mieszać ze sobą kilka różnych rodzajów. Ciasta mogą być świeże, dopiero upieczone lub też takie, które mają do kilku dni, ale cały czas nadają się do spożycia. Użyłam tym razem po kawałku ciasta jasnego i ciemnego, które podkradłam sobie podczas szykowania ciasta metrowiec

Przygotuj ciasto

Krok 2: Do ciasta dodaj kremy

Kawałki ciasta rozdrobnij w dłoniach. Do miski dodaj na początek po 50 gramów serka mascarpone oraz ulubionego kremu czekoladowego typu Nutella. Załóż rękawiczki lateksowe lub winylowe (jednorazowe do kuchni) i ugniataj ciasto, aż zrobi się jednolite i plastyczne. Jeśli wydaje Ci się za suche i nie da się z niego formować kuli, to dodaj jeszcze po maksymalnie 10 gramów serka i kremu. 

Porada: Każdy użyje nieco innego ciasta. Warto zatem dodawać serek i krem stopniowo, według potrzeb. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do miękkiej plasteliny.

Do ciasta dodaj kremy

Krok 3: Wymieszaj i schłodź

Uformuj kulę. Zawiń ją w przezroczystą folię spożywczą lub umieść w szklanym, zamkniętym naczyniu i odłóż do komory zamrażalnika na około 20-25 minut. 

Porada: Jeśli cake popsy planujesz kończyć dnia następnego, to ciasto trzymaj w lodówce. W dniu szykowania deseru przełóż je do zamrażalnika na 15-20 minut.  

Wymieszaj i schłodź

Krok 4: Schłodź kulki

Mocno schłodzone ciasto podziel na 14 takich samych kawałków. W dłoniach formuj z nich kulki. Jedna kulka o wadze około 30 gramów i średnicy około 3,5 cm. Kulki umieść na tacce wyłożonej arkuszem papieru do pieczenia. Tackę z kulkami odłóż do komory zamrażalnika na 20 minut. 

Schłodź kulki

Krok 5: Nadziewaj na patyczki

W trakcie chłodzenia kulek roztop trochę dowolnej czekolady (zabierasz kawałek z odliczonych 250 gramów). U mnie było to 30 gramów czekolady białej. Do tej czekolady nie dodawaj oleju. Ma ona posłużyć do nadziania kulek ciasta na patyczki. 

Schłodzone kule ciasta wyjmij z tacką z zamrażalnika. Patyczkiem do cake pops zrób najpierw niewielki otwór w kulce (głębokość do 8 mm). Wyjmując patyczek odrobinę poszerz otwór. Końcówkę patyczka namocz w roztopionej czekoladzie (może być jeszcze lekko ciepła) i od razu umieść w zrobionym wcześniej otworze, tym razem już głębiej, ale z wyczuciem, by nie przebić się na drugą stronę kulki. Część czekolady idzie do środka, a część oblepia patyczek i kulę na zewnątrz. 

Kulę z patyczkiem połóż bokiem na tej samej tacce z arkuszem papieru. W ten sposób nadziej na patyczki wszystkie kulki. Tackę z cake pops umieść komorze zamrażalnika na całe 30 minut. 

Nadziewaj na patyczki

Krok 6: Pokryj je czekoladą

Pod koniec chłodzenia cake pops w zamrażalniku roztop resztę czekolady + ta co została po szykowaniu otworów. Możesz to zrobić na parze lub w garnku z grubym dnem na minimalnej mocy płyty grzewczej. Czekolada ma się rozpuścić, ale absolutnie nie powinna się zagotować, ani być podgrzewana za długo. Na koniec wlej do niej do 20 ml oleju roślinnego lub dodaj do 20 gramów oleju kokosowego. Całość mieszaj do połączenia. 

Do maczania zmrożonych kulek na patyku w czekoladzie wybierz małe i wąskie naczynie. Zanurzaj kulki ciasta tak, by całkowicie poryć je czekoladą (może być jeszcze lekko ciepła). Pozwól, by nadmiar czekolady ściekł ponownie do naczynia. Czekolada bardzo szybko zastyga na zmrożonych kulkach, dlatego razu posypuj cake pops przygotowanymi dekoracjami: cukrowe posypki itp.. Gotowe cake pops nadziewaj na styropian lub karton albo kładź na pergaminie patyczkiem do góry. 

Porada 1: Jeśli nie przeszkadza Ci pękająca czekolada podczas gryzienia cake pops, to nie musisz dodawać do niej oleju. Cake pops bez oleju są trwalsze. 
Porada 2: Zamiast zwykłej czekolady możesz też użyć dowolnych dropsów czekoladowych (z oznaczeniem "melt"), które łatwiej roztopić i są dostępne w bogatszej gamie kolorystycznej (również białe i różowe). Do nich nie dodaję już oleju.  

Pokryj je czekoladą

Pokryj je czekoladą

Krok 7: Inne pomysły na dekoracje

Możesz też wlać trochę białej czekolady do ciemnej i maczać kule ciasta kręcąc jednocześnie patyczkiem, by powstały czekoladowe fale. Zamiast cukrowych posypek można zastosować: wiórki kokosowe drobne; niebieski lub biały mak, drobno pokruszone ciasteczka; kolorowy lukier; pokruszone owoce liofilizowane i suszone, jadalne płatki kwiatów..

Inne pomysły na dekoracje

Inne pomysły na dekoracje

Cake pops, 12

Cake pops, 13

Cake popsy przechowuj w lodówce. Można je śmiało położyć jeden obok drugiego i przykryć od góry kloszem. Jeśli ciasto użyte do deseru było świeże, to i deser zachowa świeżość przynajmniej przez kilka dni. 
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (74 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Cake pops

Deser znany jako "Cake pops" to niezwykle popularny i uroczy sposób podania ciasta. Zasadniczo są to maleńkie kawałki ciasta na patyku, jak lizaki, często zanurzone w czekoladzie lub lukrze i ozdobione różnego rodzaju posypkami czy ozdobami cukierniczymi. Cake popsy swoją formą przypominają słodkie bukieciki i są często podawane jako smakołyk do jedzenia na stojąco podczas różnego rodzaju imprez i uroczystości. Twórczynią cake pops jest Angie Dudley, znana również pod pseudonimem "Bakerella". Wynalazła ona cake pops w 2008 roku i bardzo szybko zyskały one ogromną popularność dzięki swojej atrakcyjności, poręczności oraz łatwości dostosowania do niemal każdej okazji. Cake pops to super pomysł na deser z kilku powodów. Przede wszystkim są one wysoce personalizowane. Można je dostosować do tematu każdej imprezy, od wesel, przez urodziny, baby shower, po świąteczne zgromadzenia, czy jako słodka przekąska na Halloween. W zależności od dekoracji cake pops mogą być eleganckie, kolorowe, zabawne lub nawet straszne. Na cake pops przepis jest bardzo prosty. Tutaj najważniejsza jest dekoracja. Kolejną zaletą cake pops jest ich poręczny rozmiar. Stanowią idealną "mini porcję" deseru, pozwalającą gościom skosztować słodkości bez konieczności zobowiązywania się do całego kawałka ciasta czy tortu. Są także łatwe w transporcie i nie wymagają użycia naczyń czy sztućców, co jest dodatkowym atutem na wydarzeniach z dużą liczbą osób. Wypróbuj również przepis na niezwykły sernik baskijski. Super pyszny jest też sernik Oreo na każdą okazję. Koniecznie zobacz też uniwersalny przepis na kruche ciasteczka maślane. Zapraszam tez po tematyczny przepis na ciastka wielkanocne z jajeczkami z czekolady. 

Cake popsy

Cake pops, czyli ciasto na patyku to deser, który zachęca do kreatywności. Dekoracje mogą obejmować różnorodne posypki, kolorowe lukry, a nawet tematyczne figurki z masy cukrowej lub czekolady. Mając różne barwniki spożywcze, ozdoby i trochę wyobraźni, można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, które zachwycą gości. Wszechstronność cake pops objawia się także w możliwościach smakowych. Możesz zrobić  cake pops z jasnego biszkoptu lub z ciasta czekoladowego. Zatem masa ciasta może być przygotowana z różnych rodzajów ciast, od waniliowego, przez czekoladowe, aż po owocowe czy nawet wegańskie i bezglutenowe wersje, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Oprócz tego mogą one zawierać różnego rodzaju nadzienia, np. kawałki owoców, orzechów czy nawet cukierków. Na cake pops przepisy moga być najróżniejsze. Cake pops to wspaniały sposób na dodanie magicznego i oryginalnego akcentu do każdego przyjęcia. Ich uroczy wygląd, możliwość personalizacji oraz łatwość konsumpcji sprawiają, że to deser idealnie pasujący do współczesnej kultury jedzenia i celebracji. Mój przepis na cake pops jest banalnie prosty i polecam go osobom początkującym. Z czasem można szaleć z nimi do woli. Jeśli zatem chcesz zobaczyć jak zrobić cake pops, to zapraszam po przepis.