Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Zupa Kwas

Zupa Kwas

Zupa Kwas to tradycyjna zupa pochodząca z Kujaw. Przepis ten od setek już lat przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Jest to bardzo smaczna i prosta zupa z sokiem z kiszonej kapusty.

Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania łącznie: 1 godzina
Liczba porcji: około 1750 ml zupy

Kaloryczność kcal: 105 w 100 ml zupy [ więcej ]

Składniki [ więcej ]

  • 1 litr wody - 4 szklanki
  • 300 ml soku z kiszonej kapusty - więcej lub mniej
  • 250 g boczku wędzonego lub żeberek
  • 200 g kiełbasy np. lekko podsuszanej
  • kawałek korzenia selera - około 100 g
  • 1 korzeń pietruszki - około 100 g
  • 2 małe marchewki - do 150 g
  • 1 mała cebula - do 50 g
  • 100 g śmietany kwaśnej 18 %
  • 2 płaskie łyżki mąki pszennej np. uniwersalnej
  • przyprawy i zioła: 2 liście laurowe; 2 ziarna ziela angielskiego; 1/3 łyżeczki pieprzu; 3 łyżki majeranku

Zupa Kwas
Zupa Kwas, 1

Zupa Kwas, 2

Krok 1: Przygotuj włoszczyznę

W średniej wielkości garnku umieść obrane i pokrojone na mniejsze kawałki marchewki oraz tak samo przygotowany korzeń selera i pietruszki. Dodaj małą cebulę oraz 2 liście laurowe i 2 ziarna ziela angielskiego. Wlej też jeden litr wody. 

Przygotuj włoszczyznę

Krok 2: Ugotuj bulion

Garnek przykryj przykrywką. Zagotuj wywar i zredukuj moc palnika do takiej, by zupa tylko lekko mrugała. Całość gotuj około 30 minut, do miękkości warzyw. 

Porada: Zupę można tez ugotować na golonce. Wydłuż wówczas czas gotowania tak, by mięso było miękkie. 

Ugotuj bulion

Krok 3: Pokrój warzywa

Z zupy wyjmij warzywa. Marchew oraz pietruszkę pokrój na mniejsze kawałki i ponownie umieść w garnku. Cebulę i selera nie używamy (można je dodać np. do pasztetu, czy też jako składnik placków z gotowanych warzyw). 

Pokrój warzywa

Krok 4: Dodaj kiełbasę i wędzonkę

Do garnka dodaj 200 gramów ulubionej, lekko podwędzanej kiełbasy. Pokrój ją w półplasterki. W garnku umieść również 250 gramów surowego wędzonego lub parzonego wędzonego boczku (bez grubej skóry i pokrojony w drobną kostkę) lub też tyle samo wędzonych żeberek (bez kości i chrząstek). Garnek ponownie przykryj przykrywką i gotuj zupę prze 20 minut. 

Porada: Proporcje są jednak dowolne i można dać mniej lub więcej kiełbasy, czy boczku. Można też kiełbasę zwykłą zamienić na białą (surowa lub parzona) oraz kiełbasę zamienić na żeberka wędzone. 

Dodaj kiełbasę i wędzonkę

Krok 5: Dodaj sok i majeranek

Do garnka wlej 300 ml soku z kiszonej kapusty oraz wsyp trzy łyżki majeranku (nie czubate). Zupę ponownie zagotuj i gotuj do pięć minut. 

Porada: Możesz dać mniej lub więcej soku z kiszonej kapusty. Jej ilość zależy od "mocy" soku oraz tego, jak bardzo kwaśną zupę lubisz. 

Dodaj sok i majeranek

Krok 6: Szykuj śmietanę z mąką

Do osobnej miski wlej kilka łyżek zimnej wody oraz odlej chochlę wrzącej zupy. Po chwili dodaj 100 gramów śmietany kwaśnej 18 % i cały czas mieszając śmietanę z zupą wsyp też dwie łyżki mąki pszennej. Całość bardzo dokładnie wymieszaj, na gładki płyn bez grudek mąki. 

Szykuj śmietanę z mąką

Krok 7: Zabiel zupę

Do miski wlej jeszcze jedną chochlę wrzącej zupy. Zamieszaj i od razu wlej całość do garnka. Mieszając powoli zupę, czekaj aż ponownie się zagotuje. Po 2-3 minutach zupa jest już gotowa. Powinna lekko zgęstnieć. 

Zabiel zupę

Zupa Kwas, 10

Zupę Kwas można ponownie podgrzewać przed podaniem (na niskiej mocy palnika). Podawaj ją z ciemnym pieczywem na zakwasie lub z ziemniakami tłuczonymi z podprażoną cebulką, które podajemy osobno. Szare kluski też są rewelacyjnym dodatkiem. Do tego świeże zioła, jak natka pietruszki lub odrobina tymianku. Przechowuj ją w lodówce do 4 dni. 
Smacznego.
Średnia 4.9 / 5 (91 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Zupa Kwas

Zupa Kwas to zupa z kilkusetletnią tradycją. Zupa Kwas była i nad jest gotowana zazwyczaj na wsiach, na terenach kujawskich. Dnia 28 lutego 2011 roku wpisana została na listę produktów tradycyjnych w kategorii dań gotowych i potraw z województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to zatem Kujawski Kwas zupa z tradycjami i historią. To Zupa Kwas z soku z kiszonej kapusty. Jak wiele potraw tradycyjnych, które szykowane były głownie na wsiach, tak i ta Zupa Kwas powstała z oszczędności. Ponieważ kiedyś prawie w każdym domu kisiło się w wielkich beczkach kapustę na zimę, zostawało zawsze bardzo dużo soku z kiszonej kapusty. Można ją było pic lub dodawać w niewielkich ilościach do innych zup, jednak zostawało jej bardzo dużo. Dlatego też powstała zupa z soku z kiszonej kapusty, zwana zupa Kwas. Taka zupa z sokiem z kiszonej kapusty ma się opierać głównie na tym, co miało się w domu plus oczywiście sok z kiszonej kapusty. Kujawska Zupa Kwas nazywana też była potocznie kwoskiem, kapuścianką, zupą na kwasie kapuścianym, kwasówką lub też zupą białą. W czasie postu była to bardzo uboga zupa opierająca się na ziołach z zabieleniem jej śmietaną z mąką. Poza postem dorzucało się kiełbasę oraz kawałki wędzonki. Ponieważ zupa Kwas jest zupą prostą, to jej przepis przekazywano z pokolenia na pokolenie wyłącznie ustnie. Zupa Kwas była dobrą zupą np. po świątecznych rarytasach, czy też mocniej zakrapianym Sylwestrze. Dobrze działała na trawienie i podobno również na kaca. Rewelacyjnym przepisem jest też japońska Zupa Miso z glonami i tofu.