Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy

Lody to przepyszne desery uzyskiwane przez zamrażanie masy mlecznej (lody mleczne) bądź wodnej (sorbety). Lody były znane już 3000 lat temu w Chinach. Współczesne lody przypisuje się włoskiemu architektowi i kucharzowi Bernardo Buontalenti. Połączył on kogel-mogel z mlekiem i zamroził. Obecnie poza tradycyjnymi lodami wodnymi bądź mlecznymi tworzy się też lody na bazie soków owocowych czy napoju sojowego lub ryżowego. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się lody rzemieślnicze. Tworzone na miejscu przez małe lokalne manufaktury ze świeżych składników. Mimo to zachęcam do robienia lodów samodzielnie. Nie tylko będą kosztowały ułamek ceny lodów rzemieślniczych, ale też możemy skomponować je dokładnie tak jak lubimy. Nie wspominając o satysfakcji i unikalnym smaku który dają tylko domowe lody :)

Jak zrobić lody

Latem nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż gałka naturalnych lodów stworzonych na bazie sprawdzonych składników. Również w chłodniejsze dni lody domowe to fajny pomysł na deser. Lody domowe bez maszynki mają tą przewagę, że tworzymy je dokładnie tak ja lubimy. Możemy użyć świeżych owoców, ograniczyć cukier. Tak by smak był wyrazisty, produkty wyłącznie naturalne i bez konserwantów, a lody nie były przesadnie słodkie. Najprostsze do zrobienia są oczywiście sorbety przygotowywane ze świeżych bądź mrożonych owoców. Prawdziwym hitem jest sorbet truskawkowy. Do jego przygotowania wystarczy 15 minut. Potem musimy uzbroić się w cierpliwość ponieważ czas mrożenia to około 6 godzin.

Przepisy na lody

Wśród przepisów na lody nie może zabraknąć receptur na tradycyjne lody waniliowe. Równie lubiane są lody orzechowe, na przykład lody pistacjowe. W ostatnich latach ogromną popularnością cieczą się lody solony karmel. To zdecydowanie moje ulubione lody :) Przez cały rok nasz humor poprawiają lody czekoladowe, a w sezonie na truskawki sprawdź przepis na lody truskawkowe

Lody naturalne

Mój zbiór przepisów na lody domowe zawiera wiele ciekawych pomysłów. Znajdziesz tu zarówno przepisy na lody na śmietanie, jogurtowe czy przepisy na sorbety. Przepisy na lody z jajkiem i bez jajek. Znajdziesz tu prawdziwe hity, jak przepis na lody big milk czy przepis na lody oreo. Pokażę Ci także jak zrobić domowe wafle do lodów. Zatem do dzieła! :)