Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Granola

Granola

Domowa granola to jeden z lepszych pomysłów na pyszne, zdrowe i szybkie śniadanie. Możesz ją podać z jogurtem naturalnym, mlekiem czy też napojem sojowym lub orzechowym. Sprawdź mój niezawodny przepis!

- gotowa do prażenia w 20 minut
- super zdrowa i uniwersalna
- najlepsza na śniadanie

Czas przygotowania: 20 minut
Czas prażenia: 1 godzina 40 minut
Liczba porcji: 600 gramów granoli

Kaloryczność kcal: 500 w 100 g granoli
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 2 szklanki płatków owsianych - 230 g
  • 1 małe jabłko - do 200 g
  • łyżka cynamonu
  • 3 łyżki delikatnego oleju
  • 2 garście orzechów włoskich - 50 g
  • 2 garście orzechów laskowych - 50 g
  • garść migdałów - 30 g
  • 4 łyżki jasnego sezamu - 40 g
  • 3 łyżki pestek słonecznika - 30 g
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • płaska łyżeczka soli - lub mniej
  • garść rodzynek drobnych - 50 g
  • garść suszonej żurawiny - 50 g

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do zrobienia domowej granoli poza produktami potrzebujesz tylko blaszkę o wymiarach około 28/40 cm oraz papier do pieczenia.

Granola zrobiona samodzielnie w domu jest nie tylko przepyszna. Ona pachnie wręcz nieziemsko! A do tego dokładnie wiesz, co się w niej znajduje. Granola po przestudzeniu jest od razu gotowa do jedzenia. Możesz ją jeść samą lub podać z mlekiem, czy też ulubionym jogurtem naturalnym. Cudowne jest to, że możesz ją wsypać do słoika lub zamknąć w woreczku strunowym i przechowywać nawet dwa tygodnie.. chociaż wątpię, by tak długo u Ciebie leżała :)

Granola, 1

Granola

Do jednej miski wsyp dwie szklanki płatków owsianych. Ja wybieram zazwyczaj płatki owsiane zwykłe Bio. Jeśli chcesz, by Twoja granola była bezglutenowa, to użyj płatków, które są oznaczone jako produkt, który nie zawiera glutenu. Możesz też użyć płatków owsianych górskich lub mieszanki płatków zwykłych z górskimi. Śmiało sprawdzą się też płatki orkiszowe lub jaglane.. również te błyskawiczne.

Płatki owsiane polej trzema łyżkami oleju. Ja sięgam po olej z pestek winogron. Polecam też olej ryżowy lub olej kokosowy. Jeśli sięgasz po olej kokosowy, to podgrzej lekko, by stał się płynny. 

Niewielkie jabłko obierz i zetrzyj na tarce, na dużych oczkach. Możesz wybrać swoją ulubioną odmianę. Ja sięgam po małego ligola. Jeśli nie masz jabłka, to możesz też do płatków wlać 1/3 szklanki soku jabłkowego lub też dać 150 gramów domowego musu jabłkowego. Możesz też jabłko zamienić na banana. Wybierz wówczas dojrzałego banana i rozgnieć go widelcem. Papkę z banana dodaj do płatków. Zamiast jabłka czy banana można też użyć gruszki. Z gruszką postępuj tak samo, jak z jabłkiem.

Dodaj jeszcze płaską łyżkę cynamonu. Oprócz cynamonu możesz też dodać łyżeczkę imbiru oraz szczyptę gałki muszkatołowej i kardamonu. Ja zostaję przy samym cynamonie.

Granola, 2

Wszystkie składniki z płatkami owsianymi bardzo dokładnie wymieszaj i odstaw. 
Granola, 3

W drugiej misce będziesz mieszać orzechy, nasiona i miód z cukrem. Na dwie szklanki płatków owsianych używam zawsze 200 gramów mieszanki orzechów i nasion oraz pestek. Podałam Ci moją mieszankę.. możesz jednak śmiało zamienić proporcje oraz użyć innych orzechów.

Oprócz tych wymienionych przeze mnie, możesz też użyć: orzechy nerkowca, brazylijskie, macadamia, pekan, pinii, arachidowe.
Z działu nasiona i pestki użyłam pestek słonecznika oraz jasny sezam. Możesz też sięgnąć po: pestki dyni, siemię lniane, nasiona chia lub babkę płesznik. 

Większe orzechy polecam posiekać nożem. Koniecznie sprawdź wcześniej, czy w orzechach nie ma kawałków łupinek. Pestek i nasion nie siekaj. Do mieszanki orzechów i nasion dodaj płaską łyżeczkę soli.

Dodaj jeszcze dwie łyżki cukru trzcinowego oraz dwie łyżki miodu. Możesz użyć dowolnego miodu. Te płynne łatwiej jest wymieszać z orzechami. Możesz pominąć miód i użyć 4 łyżki cukru trzcinowego lub pominąć cukier i dać 4 łyżki miodu. Z samym miodem granola wychodzi mniej chrupiąca.
Granola, 4

Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszaj. 
Granola, 5

Przygotuj sobie blaszkę do pieczenia o wymiarach minimum 28/40 cm. Możesz też użyć szuflady piekarnika. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Mieszankę z płatkami owsianymi połącz z mieszanką nasion i orzechów. Całość bardzo dokładnie wymieszaj i wyłóż na blaszkę z papierem do pieczenia. 
Granola, 6

Blaszkę z granolą umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 120 stopni. Opcja grzania: góra/dół. Granolę piecz łącznie 100 minut. Co około 10-20 minut zamieszaj ostrożnie granolę. Nie wyjmuj blaszki z pieca, a tylko szybko przemieszaj zawartość blaszki przy pomocy szczypiec kuchennych lub drewnianej, długiej łyżki. 

Gdy granola jest już uprażona możesz od razu wyjąć ją z piekarnika i odstawić do przestudzenia. Granola studzi się w kilka minut. 
Granola, 7

Do całkowicie przestudzonej granoli można na koniec dodać suszone owoce. Ja wybrałam mieszankę drobnych rodzynek oraz żurawiny w proporcji pół na pół. 
Granola, 8

Do przestudzonej granoli możesz też dodać bardzo dużo innych suszonych owoców a nawet siekaną czekoladę, łyżkę kakao czy też wiórki lub chipsy kokosowe albo bananowe. Polecam też owoce goi oraz miechunkę i morwę suszoną, których nie trzeba drobniej siekać. Sprawdzą się też suszone kawałki ananasa, jabłek oraz kandyzowane skórki cytrusów.

Suszone śliwki, morele oraz daktyle oraz figi trzeba już przed dodaniem do granoli posiekać drobniej. Posiekane suszone owoce polecam przed dodaniem do granoli posypać mieszanką skrobi ziemniaczanej z cukrem pudrem lub użyć samej skrobi. Wówczas kawałki owoców nie będę się kleiły do innych składników. 
Granola, 9

Granola, 10

Gotową granolę możesz jeść od razu samą lub z owocami, jogurtem czy mlekiem. Granola bardzo dobrze smakuje też jako dodatek do gotowych szejków i gęstych koktajli oraz budyniu lub kaszy manny. Granolę możesz przesypać do puszki, słoika lub woreczka strunowego i przechowywać w szafce kuchennej lub schowku nawet do 2 tygodni.

Batoniki z granoli 

Jeśli chcesz zamiast sypkiej granoli otrzymać zwarte batoniki, to przed włożeniem granoli do pieca wymieszaj wyżej wymienione składniki z podgrzanym mlekiem skondensowanym, zagęszczonym (200 gramów). Całość uklep na papierze do pieczenia i postępuj tak samo jak w przepisie, z tym że w połowie pieczenia wyjmij na chwilę szufladę i pokrój płat na mniejsze batoniki. Po upieczeniu batoniki odłóż do przestudzenia.
Smacznego!

Średnia 4.8 / 5 (1144 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Granola

Granola co to jest? To bardzo proste.. granola to zdrobnienie od słowa zboże. Słowo to pochodzi z języka włoskiego. Granola to mieszanina płatków zbożowych, rodzynek, orzechów, suszonych owoców i cukru lub/oraz miodu. Piecze się ją w piekarniku aż zrobi się chrupiąca. Gotowa granola podawana jest z mlekiem lub jogurtem na śniadanie. Może być także wykorzystywana jako składnik ciast, deserów bądź batoników. Granola została wymyślona w Dansville w stanie Nowy Jork przez dr. Jamesa Caleba Jacksona w Jackson Sanatorium w 1894 r. Podobne płatki zostały wymyślone również przez Johna Harveya Kellogga. Były również znane pod nazwą Granula, ale nazwa ta została zmieniona na Granola, żeby uniknąć problemów prawnych z dr. Jacksonem - źródło Wikipedia. 

Granola przepis

Przepisów na domową granolę jest bardzo dużo. Jednak granola przepis podstawowy to zawsze płatki zbożowe, mieszanka orzechów i nasion oraz rodzynki i cukier lub miód. Można tworzyć najróżniejsze warianty smakowe. Domowa granola z samymi orzechami, czy też z samymi suszonymi owocami. Granola może być z czekoladą lub też w wersji tropikalnej. Granola to jeden z lepszych pomysłów na zdrowe i przepyszne śniadanie. Moja domowa granola zazwyczaj ląduje w jogurcie naturalnym. Polecam też zajadać ją do filmu zamiast chipsów lub popcornu. Bardzo gorąco polecam Ci też przepis na ciastka owsiane oraz racuchy z jabłkami i naleśniki.. cudowne na śniadanie! Zobacz też przepis na super ciastka korzenne. Na śniadanie polecam też ryż na mleku z rodzynkami i cynamonem.