Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Brownie

Brownie

Zapraszam po mój najlepszy przepis na brownie. Zobacz jak upiec wilgotne i mocno czekoladowe brownie z dużą ilością jajek, czekolady gorzkiej i z prawdziwym masłem. A do tego szykowanie go jest super proste!

- bez potrzeby użycia miksera
- gotowe do pieczenia w 20 minut
- tylko kilka najważniejszych składników
- prawdziwe masło, czekolada i dużo jajek

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia minimum: 25 minut
Liczba porcji: 1100 g brownie

Kaloryczność kcal: 440 w 100 g
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 6 średnich jajek - lub 7 małych lub 5 bardzo dużych
  • 200 g gorzkiej czekolady - najlepiej 70 %
  • 250 cukru - trzcinowy ciemny lub mieszanka ze zwykłym
  • niecała szklanka mąki pszennej - 140 g
  • 200 g masła - cała kostka
  • 3 łyżki oleju - około 30 g
  • 100 g kakao
  • pół płaskiej łyżeczki soli
  • ewentualne dodatki: rum, wanilia, wiśnie, maliny, orzechy..

Brownie

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki.

Naczynie do pieczenia: foremka o wymiarach 22 x 25 cm lub 24 x 24 cm, lub tortownica o średnicy 24 cm
Pieczenie brownie: 175 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół

Czas pieczenia: 

22-23 minuty - puszyste, wilgotne, rozpływające się brownie
24-27 minut - miękkie, jednak troszkę bardziej zwarte brownie - takie jak u mnie na zdjęciach
28-32 minuty - zwarte, wypieczone brownie, mniej rozpływające się  

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach nie uwzględniłam dodatków: orzechy pekan. Przed szykowaniem brownie polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki oraz zdecydować co i kiedy robić. 

Brownie, 1

Brownie przepis

Kostkę prawdziwego masła (200 gramów) roztop w kąpieli wodnej na minimalnej mocy palnika, w rondelku z grubym dnem lub ewentualnie w mikrofali. Zamiast zwykłego masła możesz użyć masło klarowane lub też olej kokosowy - ta sama ilość. Jeśli roztopione masło jest gorące, to odstaw je do przestudzenia. Ma być tylko ciepłe. Do masła wlej jeszcze trzy łyżki oleju roślinnego. U mnie był to olej ryżowy. 

Brownie, 2

Do ciepłego masła wsyp 250 gramów cukru. Jak na ciasto brownie jest to nieduża ilość cukru. Można bowiem dodać nawet o 150 gramów więcej cukru. Sięgnęłam po cukier brązowy trzcinowy oraz po nierafinowany cukier trzcinowy dark muscovado w proporcjach pół na pół. Możesz jednak śmiało użyć wyłącznie cukru trzcinowego lub nawet samego białego cukru drobnego. Polecam jednak cukier dark muscovado, ponieważ nadaje brownie niepowtarzalny, wyczuwalny smak. 
Brownie, 3

Wymieszaj masło z cukrem na tyle, by nie było w masie większych grudek. Cukier nie musi się rozpuścić w płynnym maśle. Wsyp pół płaskiej łyżeczki soli. Do masy wbij sześć średniej wielkości jajek. Przy bardzo małych jajkach możesz wbić aż siedem sztuk, zaś przy bardzo dużych jajkach możesz wbić pięć sztuk. 

Bardzo dokładnie wymieszaj całą masę tak, by powstał jednolity krem. Możesz do tego użyć zwykłej rózgi kuchennej. Jeśli chcesz przyspieszyć sobie pracę, to możesz sięgnąć po mikser lub blender ręczny. 

Porada: Razem z jajkami możesz też dodać ekstrakt, pastę lub esencję waniliową. Jeśli lubisz cynamon, to daj go większą szczyptę. Aby zaś brownie miało lekko ostry smak, możesz też dodać szczyptę chili lub pieprz cayenne. Bardzo ciekawym dodatkiem będzie też łyżka rumu. 
Brownie, 4

Do miski przesiej niepełną szklankę (140 gramów) mąki pszennej tortowej wymieszanej z kakao. Potrzebujesz około 100 gramów kakao. Powoli mieszaj masę, aż powstanie jednolite, ciemne i średnio gęste ciasto. 
Brownie, 5

W tym momencie można już przelać ciasto do formy i upiec brownie na samym kakao, bez czekolady. Polecam jednak podążać za przepisem, ponieważ brownie z czekoladą smakuje nieziemsko. 200 gramów, czyli klasyczne dwie tabliczki czekolady gorzkiej posiekaj grubo lub połam w dłoniach na spore kawałki. Polecam użyć prawdziwą, gorzką czekoladę minimum 70 %.

Jak widać na zdjęciu poniżej, dodałam też wysokiej jakości czekoladę mleczną. Użyłam zatem 150 gramów czekolady gorzkiej 70 % oraz 50 gramów mlecznej czekolady. Kawałki czekolady wmieszaj w ciasto. 
Brownie, 6

Wybraną formę wyłóż papierem do pieczenia (foremka o wymiarach 22 x 25 cm lub 24 x 24 cm, lub tortownica o średnicy 24 cm). Na papier wylej ciasto. Ja wyłożyłam jeszcze na wierzchu garść orzechów pekan, ale nie musisz tego robić. 

Porada: Zamiast orzechów pekan możesz też wyłożyć na brownie orzechy laskowe prażone, orzechy włoskie lub nawet kleksy z masła orzechowego. Możesz też część połamanej czekolady zostawić do wyłożenia na wierch ciasta lub też udekorować je pasującymi do czekolady owocami: maliny, borówki, wiśnie, jeżyny, porzeczki..
Brownie, 7

Brownie piecz około 25 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół (upewnij się, że piekarnik jest już faktycznie nagrzany). Formę umieść na środkowej półce lub o półkę niżej. Swoje brownie piekłam równo 25 minut. 

Raz jeszcze podaję czas pieczenia brownie do wyboru:

22-23 minuty - puszyste, wilgotne, rozpływające się brownie.
24-27 minut - miękkie, jednak troszkę bardziej zwarte brownie - takie jak u mnie na zdjęciach.
28-32 minuty - zwarte, wypieczone brownie, mniej rozpływające się.

UWAGA: Piekarnik musi być porządnie nagrzany. Tak samo blaszka na której będziesz kłaść formę. Jeśli forma jest mniejsza i gruba, to bardzo możliwe, że trzeba będzie wydłużyć czas pieczenia. Przy tak krótkim pieczeniu, ciężko jest podać idealny czas, który będzie pasował do każdego piekarnika. Jeśli obawiasz się, że Twoje brownie nie wygląda na upieczone, to wydłuż czas pieczenia o 5-10 minut. 

Po upieczeniu możesz od razu wyjąć brownie z piekarnika. Zanim jednak uwolnisz ciasto z formy odczekaj około 20 minut, by lekko przestygło.

Brownie, 8

Jeśli pokroisz brownie jeszcze lekko ciepłe, to kawałki czekolady będą się rozkosznie rozpływać po cieście. Takie brownie możesz dodatkowo polać polewą. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj moja polewa czekoladowa. Czekolada kocha lody, więc zapraszam Cię po przepis na moje lody domowe, które warto podać w towarzystwie ciepłego brownie. 

Możesz też udekorować brownie świeżymi malinami, jagodami, porzeczkami lub wiśniami lub też polać je owocami gotowanymi. 



Brownie, 9

Brownie, 10

Zapraszam też po przepis na pyszny suflet czekoladowy.
Smacznego. 

 

Średnia 4.8 / 5 (3614 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Brownie

Jak to zazwyczaj z bardzo popularnymi przepisami bywa.. dokładne pochodzenie zazwyczaj nie jest pewne, ani dokładnie znane. Zazwyczaj krążą różne legendy i historyjki przekazywane dalej. Skład zatem pochodzi przepis na brownie? Myślę, że mogę z napisać, że z całą pewnością ze Stanów Zjednoczonych. Zakłada się, brownie czekoladowe powstało pierwszy raz w Chicago. Pani Bertha Palmer, żona właściciela hotelu Palmer House należała do bardzo wybitnej społeczności chicagowskiej. W roku 1893 zamówiła u jednego z cukierników deser, który miał być idealny dla kobiet, które brały udział w światowej wystawie Kolumbijskiej w Chicago. Miało to być ciasto, które można bez problemu podzielić na małe kawałki. Kawałki takiego cista miały być zwarte i idealne do układania w pudełeczkach, które można zabrać w formie lunchu. I tak powstało Palmer House Brownie. Ciasto brownie z dodatkiem orzechów i z polewą morelową. Do dziś hotel Palmer House podaje klientom deser według tego samego przepisu. Tak więc już w 1893 roku podano nazwę brownies, jednak przez długi czas nie pojawiała się ona w gazetach i czasopismach z przepisami. 

Brownies przepis

Już łącząc ze sobą masło i czekoladę otrzymujemy masę czekoladową bazową. Pierwsze zarejestrowane drukowane użycie słowa „brownie” pojawiło się w 1896 wersji Boston Cooking-School Cook Book Fannie Farmer. Było to w ciasto z melasą, które piekło się w oddzielnych w foremkach. Ciasteczka te jednak - ciastka Farmera nie zawierały czekolady. Według Wikipedii w 1899 r. w Machias Cookbook został opublikowany pierwszy znany przepis . Nazywano je „Brownie's Food”. Przepis znajduje się na stronie 23 w części dotyczącej "ciasta". Przepis stworzyła zaś Marie Kelley z Whitewater, Wisconsin. Znane przepisy na nowoczesne czekoladowy brownie pojawiły się w Home Cookery (1904, Laconia, NH), Service Club Cook Book (1904, Chicago, IL), The Boston Globe  drugiego kwietnia 1905. A także wydanie książki kucharskiej Farmera z 1906 r. Te przepisy opisywały jednak dość delikatną wersję na ciasto czekoladowe brownies. W roku 1907 brownie umocniło swą nazwę, gdy pojawiło się w książce kucharskiej Lowneya autorstwa Marii Willet Howard (wydanej przez Waltera M. Lowney Company, Boston) jako adaptacja przepisu Boston Cooking School na „Bangor Brownie”. Autor dodał do przepisu dodatkowe jajko i znacznie więcej czekolady. W ten sposób tworząc bogatszy, bardziej kruchy deser. Nazwa „Bangor Brownie” wydaje się pochodzić od miasta Bangor w stanie Maine, które według apokryficznej opowieści było rodzinnym miastem gospodyni domowej, która stworzyła oryginalny przepis na brownies. Znawca żywności Maine, Mildred Brown Schrumpf, był głównym orędownikiem teorii, że ciasteczka brownie zostały wynalezione w Bangor. Podczas gdy Oxford Companion to American Food and Drink (2007) obalił założenie Schrumpfa, że ​​„gospodynie domowe z Bangor” stworzyły brownie, powołując się na publikację przepisu brownie w książce kucharskiej Fannie Farmer z 1905 r. W drugim wydaniu The Oxford Encyclopedia of Food and Drink in America (2013) stwierdził, że znalazł dowody na poparcie twierdzenia Schrumpfa, w postaci kilku książek kucharskich zawierających przepis na „Bangor Brownies”.

Brownie przepisy

Brownie czekoladowe (powszechnie nazywane po prostu brownie, a w Polsce często pisane jako brauni) to kwadratowa lub prostokątna, upieczona czekolada z dużą ilością jajek i tłuszczem. Ciasto brownies mają różne formy i mogą być kruche lub też bardziej zwarte, w zależności od gęstości ciasta i proporcji składników. Brownie ciasto może zawierać orzechy, różne typy lukrów, mielony twaróg śmietankowy, chipsy czekoladowe, owoce, czy też masło orzechowe i orzechy. Brownie na bazie brązowego cukru i wanilii nie ma czekolady w cieście i nazywa się blond brownie lub blondie. Brownie zostało opracowane w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku i spopularyzowane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w pierwszej połowie XX wieku. Moje brownie przepis to przepis brownie zarówno z czekoladą, jak i z kakao. Można wiec śmiało napisać, że jest to też brownie z kakao. Jeśli chcesz upiec brownie oryginalny przepis, to wiec, że nie jest to proste zdecydować, jaki jest ten jeden jedyny sposób. Pyszne brownie podaje się jako forma ciasta już pokrojonego w kawałki. Pyszne brownies świetnie smakują do mleka, do lodów domowych śmietankowych. Można je podać z dżemem z ciemnych, kwaśnych owoców. Brownie są bardzo popularnym deserem. Wersja meksykańska zawiera zazwyczaj pastę waniliową, pieprz cayenne i mielony cynamon. Jeśli uwielbiasz ciasta mocno czekoladowe, to polecam Ci moje ciasto czekoladowe. Jeśli zaś jesteś miłośnikiem eksperymentowania w kuchni, to z całego serca polecam upiec brownie z fasoli. Zapraszam też po przepis na klasyczny i dobrze wszystkim znany blok czekoladowy. Do słodkiego polewania wszelkich pyszności przyda Ci się moja sprawdzona polewa czekoladowa. Oczywiście gorąco zachęcam też do buszowania po stronie Ania Gotuje. Mój blog kulinarny to nie tylko przepis na brownie i inne słodkości, ale i wspaniałe przepisy na posiłki na cały dzień, na koktajle, nalewki, czy nawet lody domowe. Jeśli zaś chodzi o informacje szczegółowe dotyczące pochodzenia przepisu na brownie, to skorzystałam z amerykańskiej Wikipedii. To wspaniałe źródło wiedzy.