Sortuj: data publikacji popularność
Dieta:
  • bezglutenowa (100)
  • wegańska (19)
  • wegetariańska (149)
Malinowa chmurka

Malinowa chmurka

Ciasto malinowa chmurka jest nie tylko bardzo popularne, ale i super piękne i niezwykle smaczne. Szykujemy je na rodzinne spotkania, na Święta oraz bez specjalnych okazji. Jest wspaniałe. Polecam spróbować. 

- niezwykłe ciasto składające się z 4 warstw
- bardzo dokładny przepis oraz zdjęcia krok po kroku
- malinowa chmurka należy do najpopularniejszych ciast 

Czytaj dalej: Malinowa chmurka
Sernik

Sernik

Najlepszy przepis na sernik z wiaderka, który zawsze się udaje. Składniki przygotujesz w 10 minut. Pieczony sernik bez spodu jest maślany i delikatny. Wypróbuj!

- bez dodatku mąki pszennej
- sernik, który zawsze się udaje
- sernik bez spodu i tylko 6 składników
- najprostszy przepis na sernik pieczony

Czytaj dalej: Sernik
Ciasto marchewkowe

Ciasto marchewkowe

Idealnie puszyste i wilgotne ciasto marchewkowe. To mój najlepszy przepis na ciasto marchewkowe z mascarpone, które sprawdza się nawet jako tort urodzinowy. Ciasto długo zachowuje świeżość. Jest super pyszne!

- wilgotne i długo świeże ciasto
- prosty krem z serkiem i masłem
- dużo marchewki i przyprawy korzenne

Czytaj dalej: Ciasto marchewkowe
Ciasto drożdżowe

Ciasto drożdżowe

Zobacz jak zrobić najlepsze ciasto drożdżowe. To mój ulubiony i najbardziej sprawdzony przepis na proste ciasto drożdżowe z rodzynkami i kruszonką. Krok po kroku opisuję jak je zrobić. To klasyka sama w sobie! 

- tradycyjny i sprawdzony przepis
- na drożdżach świeżych lub suchych
- bez potrzeby długiego wyrabiania
- ciasto drożdżowe na dużą blachę

Czytaj dalej: Ciasto drożdżowe
Sernik królewski

Sernik królewski

Zdecydowanie najlepszy przepis na sernik królewski, który powstaje z ciasta kruchego z dodatkiem kakao oraz z idealnej masy serowej. Sernik królewski to jedno z pyszniejszych ciast, jakie pieczemy na Święta. 

- prosty i sprawdzony przepis
- można użyć twarogu mielonego z wiaderka
- dokładny opis i zdjęcia krok po kroku

Czytaj dalej: Sernik królewski
Reklama
Pleśniak

Pleśniak

Zapraszam po tradycyjne ciasto pleśniak w mojej ulubionej wersji, czyli z dodatkiem dżemu z czarnej porzeczki. Przepis jest bardzo prosty i składa się tylko z kilku najważniejszych składników. Pyszny pleśniak!

- ciasto na każdą okazję
- idealnie kruche i z wysoką bezą
- można użyć też świeżych owoców

Czytaj dalej: Pleśniak
Ciasto z mascarpone

Ciasto z mascarpone

Czekoladowe ciasto z mascarpone, to ostatnio moje ulubione ciasto z kremem. To przepis, który polecam każdemu miłośnikowi wilgotnych, przekładanych ciast czekoladowych.

- można je śmiało podać jako tort
- wilgotne ciasto bez potrzeby nasączania
- super pomysł na użycie serka mascarpone

Czytaj dalej: Ciasto z mascarpone
Karpatka

Karpatka

Idealna karpatka. Zapraszam po mój sprawdzony przepis na karpatkę z kremem budyniowym. Ptysiowe ciasto do karpatki oraz najlepszy, puszysty krem budyniowy to podstawa. Bardzo dokładnie opisałam cały proces robienia karpatki. 

Jeśli tylko podążysz za moim przepisem, to jestem pewna, że Twoja karpatka wyjdzie idealnie. 

Czytaj dalej: Karpatka
Babka piaskowa

Babka piaskowa

Babka piaskowa, która zawsze wychodzi.. A do tego jest bardzo prosta i szybka do zrobienia. To pyszny przepis na niezawodne ciasto ucierane na oleju. Możesz do niego dodać sok z cytryny, kakao lub parzoną kawę!

- babka pieczona na oleju
- szybka do zrobienia
- pięknie wyrasta

Czytaj dalej: Babka piaskowa
Tiramisu

Tiramisu

Zapraszam po sprawdzony przepis na włoskie Tiramisu z mascarpone. Jest to niezwykle pyszny i bardzo popularny deser, który zawsze podajemy schłodzony, a najlepiej do przedpołudniowej kawy.

- idealny deser bez pieczenia
- najlepsze ciasto na specjalne okazje
- bardzo dokładny przepis oraz zdjęcia krok po kroku

Czytaj dalej: Tiramisu
Reklama

Potrawy wielkanocne

Smaczne i łatwe do przygotowania potrawy wielkanocne. Sprawdzone, tradycyjne przepisy na Wielkanoc. Sałatki, jajka faszerowane, pyszne ciasta i babki. Najlepsze dania wielkanocne.

Wielkanoc, lub inaczej Niedziela Wielkanocna, Wielka Niedziela bądź Zmartwychwstanie Pańskie, to najważniejsze ze świąt wywodzących się z religii katolickiej, upamiętniające mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, poprzedzone czterdziestodniowym postem. Po Środzie Popielcowej, kiedy to kapłan posypuje nasze głowy popiołem, co zastępuje akt pokuty w czasie mszy świętej, wchodzimy w okres Wielkiego Postu. Po nim następuje celebracja składająca się na okres trzech dni, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty oraz Wielkiej Niedzieli - czyli Triduum Paschalne. Jest to święto ruchome i wypada w niedzielę, która następuje po pierwszej pełni księżyca w okresie kalendarzowej wiosny. W 2022 roku Wielkanoc wypada 17 kwietnia.

Przepisy na Wielkanoc

Z okazji Wielkiejnocy przygotowujemy wielkanocne koszyki - święconki, do których wkładamy pokarm, mający swoją konkretną symbolikę. Kawałek chleba - mający zapewnić dobrobyt i pomyślność, jajka - płodność, ciasta - ukazujący umiejętności, pieprz i sól - pieprz ma symbolizować gorzkie zioła, a sól jest symbolem życia, chrzan - to symbol krzepy i siły, ser - przyjaźni, oraz wędlinę - zdrowia, płodności i dostatku. Następnie święcimy je w Wielką Sobotę, by móc spożyć to wszystko dnia następnego przy wielkanocnym śniadaniu. Oprócz tego przygotowujemy wspaniałe, kolorowe pisanki, czyli malowane jajka, a w poniedziałek po Wielkiej Niedzieli świętujemy śmigus-dyngus - czyli lany poniedziałek, kiedy to oblewamy się wzajemnie wodą.

Dania wielkanocne

Jak przy każdym święcie, tak i przy Wielkanocy przygotowujemy bardzo wiele różnych, tradycyjnych potraw. I tak to święto nie mogłoby obyć się bez żurku na zakwasie (żurek przepis) lub barszczu białego - trudno sobie nawet wyobrazić, by mogło ich zabraknąć. Bardzo chętnie przygotowujemy potrawy na bazie jajek - sałatki z jajkami i pieczarkami czy warzywne, jajka faszerowane bądź jajka na twardo razem z majonezem. A wszystko to podawane ze świeżym, domowym pieczywem, chlebem lub bułkami. Najczęściej pieczemy także domowe pasztety (pasztet wielkanocny), schaby i boczek, ale z mięs dużą popularnością cieszy się także biała kiełbasa - zwłaszcza z dodatkiem chrzanu. Do mięs bardzo lubiana jest oczywiście ćwikła. Chętnie robimy też rolady, np. rolada szpinakowa.

Na słodko zaś przygotowujemy pyszne babki jak babka piaskowa, kolorowe i bardzo słodkie mazurki z fantazyjnymi dekoracjami, ciasta drożdżowe z bakaliami, serniki na ciepło lub zimno i makowce. Zawsze obowiązkowo musi się też pojawić wspaniała babka wielkanocna. Piękny i lubianym ciastem, mimo że niekoniecznie kojarzącym się z Wielkanocą, jest ciasto marchewkowe. Możemy pokusić się o przygotowanie również niego. Tradycyjnym ciastem wielkanocnym jest pascha wielkanocna przygotowywana z twarogu.

Gorąco zachęcam do zapoznania się ze specjalnym wpisie, gdzie umieściłam wszystkie najciekawsze ciasta na Wielkanoc. Będą tak zarówno babki, jak i serniki, czy mazurki. 

Śniadanie wielkanocne

Wielkanoc to najważniejsze święto w religii katolickiej, dlatego zawsze świętujemy je w wielkim skupieniu. Jest to też okres, gdy przyroda powraca do życia, co nadaje mu odpowiedniej symboliki. Czas w którym spotykamy się z najbliższymi przy rodzinnym stole. Śniadanie wielkanocne zazwyczaj składa się z bufety szynek oraz mięs pieczonych. Szykujemy sosy oraz ćwikły a także najróżniejsze wiosenne sałatki. Najbardziej tradycyjna jest sałatka jarzynowa. Zawsze też robimy jajka faszerowane. Bardzo popularne są ostatnio jajka faszerowane pieczarkami. Sprawdź też moje inne pomysły na potrawy na Wielkanoc.